overzicht

Naar een soepeler overgang van specialistische ggz naar huisartsenzorg

Gepubliceerd: 29-03-2023

Ruim een half miljoen volwassenen maakt jaarlijks gebruik van de specialistische ggz. Wanneer de cliënt en behandelaar het wenselijk vinden om met de behandeling te stoppen, wordt de cliënt uitgeschreven. De huisarts wordt dan weer het eerste aanspreekpunt. Deze verandering verloopt niet altijd even soepel. Uit onderzoek en signalen uit de praktijk komt een aantal knelpunten naar voren. Dat schrijft het Trimbos  Instituut. Het Trimbos-instituut werkt in Noord-Holland Noord aan een nieuwe werkwijze om de overgang van de specialistische ggz naar de huisartsenzorg in goede banen te leiden. Dit gebeurt in nauwe samenwerking met Vicino NHN, GGZ NHN en huisartsenorganisatie Kop van Noord-Holland (HKN). Het project wordt gefinancierd door ZonMw.

Normaliseren en verkorting van wachttijden

Tijdige en passende overdracht van specialistische ggz naar de huisarts is wenselijk voor zowel cliënt als behandelaar. Voor de cliënt werkt het normaliserend om vanuit de eigen regie verder te werken aan het herstel. De behandelaar in de specialistisch ggz krijgt ruimte om nieuwe cliënten te helpen. Dit kan bijdragen om de lange wachttijden in de specialistische ggz terug te dringen.

Breed gedragen werkwijze

De werkwijze wordt in samenwerking met cliënten en naasten, huisartsen, POH’s-ggz, en professionals in de specialistische ggz ontwikkeld. Ook andere stakeholders worden betrokken zoals professionals uit de basis ggz en het sociaal domein, managers, en verzekeraars. Naast interviews met alle betrokkenen, worden panels gevormd om in co-creatie een passende werkwijze te ontwikkelen en te testen in de praktijk. Zo wordt een breed gedragen werkwijze gecreëerd die praktisch toepasbaar is en aansluit bij de wensen en behoeften.

Ook voor andere regio’s

Naar verwachting is eind 2024 de werkwijze gerealiseerd en wordt deze beschikbaar gesteld aan andere regio’s. Om een mooie start te maken met het project, horen wij graag welke werkwijze voor de overdracht van specialistische ggz naar huisartsenzorg wordt gehanteerd in andere regio’s, en de ervaringen daarmee. Neem hierover en voor meer informatie contact op met:  Jasper Nuijen of Christien Muusse Trimbos-instituut.

Bron: Trimbos

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijfformulier, opgeven van je mailadres is voldoende. Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

Overig nieuws


13-03-2026 - Zeven soorten spanning en hun invloed op aandoeningen
11-03-2026 - Kun je behoefte aan regionale cruciale ggz voorspellen?
10-03-2026 - Zorgstandaard Afbouwen psychofarmaca
10-03-2026 - ZonMw beloont innovaties in de ggz
10-03-2026 - Phitaal vraagt faillissement aan
09-03-2026 - Klare taal
09-03-2026 - Muziek als instrument om psychisch lijden bespreekbaar te maken
09-03-2026 - Milo’s wonderlijke reis met de brein trein: een verhaaltje dat je op het goede spoor helpt
09-03-2026 - Het is mooi geweest!
09-03-2026 - Witte veren
09-03-2026 - Loenatik meets Cuckoo’s nest komt niet goed uit de verf
09-03-2026 - Bieke – ABDOMENS
09-03-2026 - Publieksdag Cluster C
09-03-2026 - De bibliotheek
06-03-2026 - Natalie Kramp in bestuur Karakter
04-03-2026 - Betere samenwerking ggz en gehandicaptenzorg
04-03-2026 - Esther Peters in raad van bestuur Mondriaan
03-03-2026 - Inter-Psy eist in kort geding miljoenen van Zilveren Kruis
28-02-2026 - Psychedelisch middel werkt snel bij depressieve klachten
27-02-2026 - Extra tbs-behandelplekken FPC de Kijvelanden
24-02-2026 - GGZ inGeest en Arkin onderzoeken fusie
24-02-2026 - GGZ Phitaal vraagt uitstel van betaling aan
24-02-2026 - Geen geld meer voor transformatieplannen
23-02-2026 - Óf zorg óf defensie zou geen keuze moeten zijn
23-02-2026 - Gehecht aan je therapeut: ‘tuurlijk of taboe?
23-02-2026 - Opgave
23-02-2026 - ADHD bij volwassenen: meer dan drukte en chaos
23-02-2026 - Zwangere Guy: Dansen Op De Vulkaan
23-02-2026 - De bibliotheek
20-02-2026 - Spraakgestuurd rapporteren met AI om druk in ggz tegen te gaan
19-02-2026 - Ggz-kwintet: bijsturing begroting VWS nodig

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Zeven soorten spanning en hun invloed op aandoeningen

  • Kun je behoefte aan regionale cruciale ggz voorspellen?

  • Zorgstandaard Afbouwen psychofarmaca

  • ZonMw beloont innovaties in de ggz

  • Phitaal vraagt faillissement aan

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio