overzicht

Hoe echt vrij wij tezamen werkelijk zijn

samen

Gepubliceerd: 08-06-2020

Je zou het bijna vergeten, maar er gebeurt méér in de wereld dan corona alleen. En net als onze overheid en de meeste bedrijven proberen ook wij de oude draad weer op te pakken. Zij het dat de term ‘corona’ regelmatig zal terugkeren in onze artikelen.

Jose Hoekstra had de indruk dat mensen zich in gespecialiseerde traumacentra beter gehoord voelen dan in de ‘gewone’ ggz. Dat maakte haar nieuwsgierig. Ze zocht contact met Ellen Klaassens, Klinisch psycholoog bij Arq Centrum’45, en sprak met haar in ’Je moet niet bang zijn om door te vragen’ over de hindernissen en uitdagingen bij het behandelen van trauma. En uiteraard kwamen ook de problemen rond corona aan de orde. Ook bij Arq Centrum ’45 loopt het aantal aanmeldingen terug, ook daar wordt veel gewerkt met beeldbellen. Maar, zegt Ellen Klaassens: “Voor onze klinische patiënten is gebleken dat traumagerichte behandeling eigenlijk toch alleen maar in de kliniek kan.”

Ook voor Stanley had de corona-crisis impact. Stanley is al sinds 1964 opgenomen in een psychiatrische instelling en hij maakt zich zorgen dat het tussen hem en mij Weert niet goed zit. Weert is één van zijn weinige contacten buiten de instelling, Stanley is even vergeten dat Weert hem vanwege de corona-crisis niet kan bezoeken. ‘Met mij is alles goed’ is een bijzonder portret van een man die vrijwel zijn hele leven in een psychiatrische setting heeft gewoond.

De Wet verplichte ggz is nu ruim vijf maanden van kracht. Eerder lieten we onder andere de crisisdiensten aan het woord, de familie en de advocatuur. Deze keer is het de beurt aan de politie. In  ‘Als politie halen wij de angel eruit, daarna is de zorg aan zet’ interviewt Koosje de Beer Alwin Vissink, die binnen het Basisteam Gooi en Vechtstreek-Zuid van de politie verantwoordelijk is voor de portefeuille ‘Verwarde personen’.
Na de zomervakantie komen degenen aan het woord die als patiënt met de Wvggz te maken hebben gehad.

Johan Atsma las het boek ‘Laat me toch niet gek zijn, verhaal van een rafelende geest’, van A.K. Benjamin. “Enig in zijn soort, start Johan zijn recensie om te eindigen met ‘Fascinerend’. Al moest hij zich af en toe ook wel even door de ingewikkelde zinnen heen worstelen, vertelde hij in vertrouwen.

Niet onbelangrijk: het septembernummer willen wij als gewoonlijk vullen met verhalen van onze lezers. Vaste lezers weten hoe het werkt: een verhaal van maximaal 500 woorden, inzenden vóór 19 augustus, en liever verhalen dan theorieën of aanklachten. Lees hier de voorwaarden.

Als gebruikelijk sluit Gisele Vranckx maandelijks af met een gedicht. Na een periode van angst en onzekerheid, dat bleek ook uit haar gedichten, lijkt het tij voor haar gekeerd. Het gedicht ’Samen’ is in jubelstemming. De laatste regel luidt “Hoe echt vrij wij tezamen werkelijk zijn”.
Het lijkt me een mooie titel voor deze nieuwsbrief.

 

Willem Gotink
Hoofdredacteur GGZ Totaal

Overig nieuws


23-05-2025 - Traditionele kunst als therapie: hoe erfgoedkunst kan bijdragen aan mentale gezondheid
22-05-2025 - Aantal zelfdodingen nauwelijks veranderd
21-05-2025 - AI-chatbots missen signalen van bijwerkingen psychiatrische medicatie
20-05-2025 - Mentaal welzijn van jongeren is ietsje verbeterd
20-05-2025 - Oproep MIND aan politiek: kijk naar impact armoede op psychische gezondheid
19-05-2025 - Psychotherapie brengt fysieke veranderingen in hersenen en verlicht chronische pijn
16-05-2025 - Geen schrik, wél minder motivatie: de reactie op een verhoogd Alzheimer-risico
14-05-2025 - Nieuwe beschermd wonen locatie voor mensen met eetstoornis
13-05-2025 - ‘Middel tegen kaalheid en prostaatklachten kan leiden tot suïcidale gedachten’
13-05-2025 - Petitie 'Stop eenzame opsluiting' aangeboden aan Kamer
12-05-2025 - Familieopstellingen
12-05-2025 - “You’re treating me like an animal!”
12-05-2025 - Gaat kunstmatige intelligentie de therapeut vervangen?
12-05-2025 - Acceptance and Commitment Therapy (ACT)
12-05-2025 - Waal
12-05-2025 - Persoonlijkheidsdiagnostiek, een praktische gids
12-05-2025 - Mijn verloren dochter. Rouw om mijn springlevende oogappel
12-05-2025 - De podcasts
12-05-2025 - De bibliotheek
09-05-2025 - Factsheet autisme en overgang
09-05-2025 - Meer vraag naar patiëntenvertrouwenspersonen
07-05-2025 - Pleidooi voor vaste rol psycholoog in euthanasie bij psychisch lijden
07-05-2025 - Jongeren met mentale gezondheidsproblemen ervaren sociale media anders
06-05-2025 - Bestuur instelling moet opstappen van inspectie
06-05-2025 - Patricia Esveld stopt als bestuurder van Pro Persona
06-05-2025 - MIND heeft zorgen over voorjaarsnota, maar ziet ook lichtpuntjes
05-05-2025 - Hoe hersenactiviteit verandert bij de overgang van vroege naar chronische psychose
02-05-2025 - Betere autismediagnostiek bij mensen met verstandelijke beperking
02-05-2025 - De link tussen slapeloosheid, angst en depressie
02-05-2025 - Probiotica verminderen negatieve gevoelens, maar vervangt geen antidepressiva
01-05-2025 - Aantal jongeren in jeugdbescherming laagst sinds 2015

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • congres
  • corona
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Traditionele kunst als therapie: hoe erfgoedkunst kan bijdragen aan mentale gezondheid

  • Aantal zelfdodingen nauwelijks veranderd

  • AI-chatbots missen signalen van bijwerkingen psychiatrische medicatie

  • Mentaal welzijn van jongeren is ietsje verbeterd

  • Oproep MIND aan politiek: kijk naar impact armoede op psychische gezondheid

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2025 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio