overzicht

Meer opleidingen voor ervaringsdeskundigen

leren GGZ

Gepubliceerd: 12-09-2019

Steeds vaker worden ervaringsdeskundigen professioneel ingezet binnen de geestelijke gezondheidszorg, meldt het NOS. Door eigen ervaringen met bijvoorbeeld een depressie of verslaving, kunnen zij anderen steunen om daar vanaf te komen. ”Als je elkaar herkent in de ervaring, kan dat je sneller op weg helpen”, vertelt ervaringsdeskundige Nienke van Enik Recovery College bij Nieuws en Co.

De afgelopen jaren zijn er verschillende opleidingen opgezet voor ervaringsdeskundigen, zowel op mbo als hbo-niveau. Zo kunnen zij anderen daarna professioneel begeleiden. En er komen steeds meer mogelijkheden bij: sinds afgelopen week kunnen voormalig ggz-cliënten bijvoorbeeld ook een deeltijdopleiding volgen aan de Hogeschool van Amsterdam.

Eerder kondigde staatssecretaris Blokhuis (Volksgezondheid) al aan om de financiering van ervaringsdeskundigen structureel te gaan regelen. Nu kunnen zorginstellingen de kosten voor ervaringsdeskundigen niet declareren bij zorgverzekeraars, maar daar komt dus verandering in. Zo hoopt Blokhuis de wachttijden in de geestelijke gezondheidszorg te kunnen terugdringen.

De 45-jarige Nienke is ervaringsdeskundige bij Enik Recovery College in Utrecht. In het verleden kampte zij met een depressie en verslaving, mede door gebeurtenissen in haar jeugd en tienerjaren. ”Hulp zoeken en vinden heeft lang geduurd. Ik heb veel therapeuten gehad, maar vaak korte perioden”, vertelt zij bij Nieuws en Co. ”Ik had vaak het gevoel dat mij door hen trucjes werden aangeleerd. Ik weet zeker dat ik liever met een ervaringsdeskundige in gesprek was gegaan.”

Hoewel ze het zelf niet kon, deelt Nienke nu wel haar ervaringen met anderen. Samen met vier andere vrijwilligers runt ze een dierenweide bij de instelling. ”Dat heeft bijgedragen aan mijn herstel. Het is een plek waar mensen kunnen komen om met dieren te zijn, want contact daarmee is niet zo ingewikkeld”, zegt Nienke. ”Als mensen gespannen zijn of gestrest, kunnen zij even naar de dieren.”

Maar volgens Nienke moet ervaringen delen geen ’helpen’ worden genoemd. ”Het is meer elkaar steunen en samen optrekken”, vertelt ze. ”We praten met elkaar over elkaars problemen. Het gaat meer over gelijkwaardigheid. Als je elkaar herkent in de ervaring, kan je daar sneller over praten. En dat kan je weer sneller op weg helpen.”

Kritiek
Overigens is niet iedereen lovend over ervaringsdeskundigheid. Zo stellen critici bijvoorbeeld dat ervaringsdeskundigen zelf onvoldoende hersteld zijn om anderen te kunnen steunen. Nienke is het daar niet mee eens. ”Sommige dingen blijven een proces waaraan ik blijf werken. En inderdaad, soms schuurt het verhaal van een ander met een stukje van je eigen pijn. Maar dat is juist wat we met elkaar doen, en wat heel waardevol is.”

De 58-jarige Henry is in ieder geval blij met de hulp van ervaringsdeskundigen, vertelt hij bij Nieuws en Co. Bij elkaar opgeteld heeft hij zeven jaar doorgebracht in de geestelijke gezondheidszorg vanwege een alcohol- en drugsverslaving.

”Ik kan er moeilijk tegen als iemand mij op een belerende manier iets uitlegt. Veel professionals doen dat zo”, zegt hij. Maar ervaringsdeskundigheid is in zijn ogen anders. ”Dat biedt meer vertrouwelijkheid en onderlinge herkenning.”

 

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op het gratis magazine dan iets voor jou! Abonneren kan direct via het inschrijffomulier, of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines

 

Overig nieuws


30-04-2026 - Nieuwe handreiking zelfmanagement bij autisme
29-04-2026 - Aanjaagfinanciering voor project wachttijden jeugd-ggz
28-04-2026 - Niels Mulder in bestuur Akwa GGZ
24-04-2026 - Zorginstituut publiceert patiëntervaringen ggz
23-04-2026 - Inspecties: Toegang psychische zorg schiet tekort voor asielzoekers
23-04-2026 - ‘Bied nabestaanden na zelfdoding meer openheid’
22-04-2026 - Evelyn Klein Haneveld nieuwe directeur Zorg bij Transfore
22-04-2026 - Handreiking onveiligheid in gezinssituaties
21-04-2026 - Proactieve zorgbemiddeling in ggz
20-04-2026 - Hou DigiD in Nederland
20-04-2026 - Chatbot als jongerentherapeut? Ga erover in gesprek
20-04-2026 - Roetsj
20-04-2026 - Autisme, een biografie
20-04-2026 - Ik, jij, wij. De basis van gezonde hechting in de liefde
20-04-2026 - Dag & Nacht geeft realistisch beeld van psychiatrische ziekenhuisafdeling
20-04-2026 - De bibliotheek
18-04-2026 - Korte, intensieve exposure thuis bij kinderen en jongeren met OCD en angst
17-04-2026 - Marieke Grootendorst directeur Dimence IJssel-Vecht
16-04-2026 - Vernieuwde zorgstandaard Bipolaire stemmingsstoornissen
15-04-2026 - Handreiking over invloed AI-chatbots op mentaal welzijn bij jongeren
14-04-2026 - Handreiking samenwerking volwassenen-ggz en jeugdhulp
13-04-2026 - Hondenondersteuning voor kinderen met autisme breidt uit
10-04-2026 - Leefstijl in de ggz: initiatieven die werken en breder toepasbaar zijn
08-04-2026 - Recht op ggz sleept staat voor de rechter wegens wachtlijsten
08-04-2026 - Ggz aan politiek: help mensen met onbegrepen gedrag
07-04-2026 - Let op lotgenoten en vertel verhalen
07-04-2026 - LEUKK: een initiatief om samen te leren van data binnen de eetstoorniszorg
07-04-2026 - Treat people with kindness
07-04-2026 - Verslaving bij mensen met een LVB: herkennen wat je niet direct ziet
07-04-2026 - Om niet te delen
07-04-2026 - IFS voor kinderen en volwassenen

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Nieuwe handreiking zelfmanagement bij autisme

  • Aanjaagfinanciering voor project wachttijden jeugd-ggz

  • Niels Mulder in bestuur Akwa GGZ

  • Zorginstituut publiceert patiëntervaringen ggz

  • Inspecties: Toegang psychische zorg schiet tekort voor asielzoekers

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio