overzicht

Anonieme tiplijn voor medewerkers GGZ helpt niet

ssssst

Gepubliceerd: 20-06-2019

Een anonieme tiplijn voor medewerkers in de geestelijke gezondheidszorg biedt geen omweg voor het strikte medisch beroepsgeheim, schrijft het AD. Ook bij zo’n meldpunt geldt beroepsgeheim, stelt het kabinet op vragen van het CDA. Die partij eiste uitleg naar aanleiding van de zaak-Thijs H., de drievoudig moordverdachte die bebloed bij een ggz-kliniek aankwam, maar toch kon ontsnappen.

,,Het anoniem melden van een mogelijke misdaad levert ook een doorbreking op van het beroepsgeheim, dus daarvoor gelden dezelfde eisen als voor het op naam melden”, schrijft staatssecretaris Paul Blokhuis (Volksgezondheid, CU) in zijn antwoorden.

Het CDA had opheldering gevraagd na een publicatie van deze nieuwssite over  moordverdachte Thijs H. Hij meldde zich vorige maand op de middag na de moorden op de Brunssummerheide met bloed op de kleding voor opname bij de ggz-instelling Mondriaan in Maastricht. Medewerkers trokken ondanks sterke vermoedens van H.’s betrokkenheid niet aan de bel. Pas toen hij een dag later voor de tweede keer wist te ontsnappen uit de gesloten afdeling werd het beroepsgeheim doorbroken en de politie ingeschakeld.

‘Delen moet’
CDA-Kamerleden Madeleine van Toorenburg en Joba van den Berg pleitten daarna voor versoepeling van het beroepsgeheim, ook opperden ze de mogelijkheid om desnoods een anonieme tiplijn in te stellen voor ggz-medewerkers die weet of vermoedens hebben van ernstige strafbare feiten. ,,Je kunt niet zonder meer alles delen, maar er móet ruimte zijn om informatie in zulke gevallen uit te wisselen”, zei van Toorenburg. 

Blokhuis weigert inhoudelijk in te gaan op de zaak-Thijs H., maar stelt in het algemeen dus wel dat een anonieme tiplijn niks oplost. Ook binnen de huidige regels is het mogelijk om het geheim te doorbreken: ,,Binnen de regels van het medisch beroepsgeheim zijn er dus – zeker als het gaat om cruciale informatie – zeker mogelijkheden om informatie te delen.” Of dit juist is toegepast in de zaak-Thijs H. moet nog blijken, op verzoek van Mondriaan loopt er onderzoek naar de handelswijze. Ook de Inspectie voor de Gezondheidszorg bekijkt de zaak. CDA-Kamerlid Van den Berg hoopt dat artsen en behandelaars nu zelf ,,de discussie starten of er met de huidige kaders balans is tussen de belangen van de patiënt en die van de slachtoffers en nabestaanden.” 

Thijs H. (27) zit vast op verdenking van de moord op drie wandelaars, in Den Haag en Heerlen. Zij werden begin mei neergestoken toen ze hun hond uitlieten. H. werd na verspreiding van zijn naam en foto opgepakt in Margraten. Hij ontkent betrokkenheid bij de moorden.

 

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op het gratis magazine dan iets voor jou! Abonneren kan direct via het inschrijffomulier, of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines

Overig nieuws


10-07-2025 - Onderzoek MIND: AI voorziet in behoefte
10-07-2025 - Uitwerking cao gereed
09-07-2025 - Pilots voor dakloosheid bij ggz-indicatie
09-07-2025 - VR succesvol in behandeling psychoses
08-07-2025 - Pilots Groen voor Gezondheid geselecteerd
08-07-2025 - Ton Vink in bestuur De Hoop Groep
08-07-2025 - LVVP wint kort geding tegen NZa
04-07-2025 - Huisartsen zeer negatief over samenwerking met ggz
03-07-2025 - AZWA-akkoord gaat toch door
03-07-2025 - HIC’s van GGZ Oost Brabant mogelijk naar ziekenhuis Bernhoven
02-07-2025 - Tanja Berger in bestuur NVvP
01-07-2025 - Oproep richting verkiezingen: meer aandacht voor mentale gezondheid
01-07-2025 - Janna Vrijsen hoogleraar Transdiagnostische psychopathologie
30-06-2025 - Wij kijken niet mee
30-06-2025 - Hoe ziet innovatie in de jeugd-ggz er concreet uit?
30-06-2025 - POET: een online emotieregulatietherapie voor jongeren met psychische klachten
30-06-2025 - Bij jongeren veerkracht weven na trauma
30-06-2025 - A NICE DAY
30-06-2025 - Gelukkig gelabeld, van ADHD tot angststoornis: een zoektocht naar mentale gezondheid
30-06-2025 - Wachtlijsten verkort door andere aanpak lichtere problemen?
30-06-2025 - De podcasts
30-06-2025 - De bibliotheek
27-06-2025 - Defensie en ggz werken aan noodplan voor opschaling bij oorlog
27-06-2025 - Eenzaamheid en veerkracht: sleutels tot psychische gezondheid bij jongeren
26-06-2025 - Ruth Peetoom opnieuw voorzitter van de Nederlandse ggz
25-06-2025 - Geen Kamermeerderheid voor euthanasie-moties van NSC
25-06-2025 - Lionarons GGZ neemt failliet PSY-Care over
25-06-2025 - Nieuwe Neurologische Behandelunit voor moeilijk behandelbare psychische aandoeningen
24-06-2025 - Stop op snelle toets IZA
23-06-2025 - NVvP en KNMG: 'Neem moties over euthanasieverzoeken niet aan'
23-06-2025 - Wekelijkse capsule biedt vergelijkbare effectiviteit en betere therapietrouw bij chronisch psychiatrische aandoeningen

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • congres
  • corona
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Onderzoek MIND: AI voorziet in behoefte

  • Uitwerking cao gereed

  • Pilots voor dakloosheid bij ggz-indicatie

  • VR succesvol in behandeling psychoses

  • Pilots Groen voor Gezondheid geselecteerd

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2025 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio