overzicht

Kleine, maar betekenisvolle verschillen in hersenstructuur bij mensen met OCD

Gepubliceerd: 05-06-2019

De hersenstructuur van patiënten met een dwangstoornis wordt gekenmerkt door specifieke maar subtiele volumeverschillen in de dieper gelegen hersenkernen, die belangrijk zijn voor emotie en gedrag. Dit blijkt uit een  unieke wereldwijde samenwerking op het gebied van hersenonderzoek bij de dwangstoornis (obsessieve-compulsieve stoornis). Vandaag, woensdag 5 juni, promoveert Premika Boedhoe bij Amsterdam UMC.

OCD een ontwikkelingsstoornis?

De subtiele hersenverschillen die Boedhoe vond bij mensen met een dwangstoornis, zijn volgens haar wel betekenisvol. “De afwijkingen verschilden bij kinderen, adolescenten  en volwassenen. Dit past bij de bestaande veronderstelling dat OCD een ontwikkelingsstoornis is, met een afwijkende rijping van bepaalde hersenstructuren”. Ook vond Boedhoe dat een deel van de veranderingen in de hersenschors bij mensen met een dwangstoornis te maken lijkt te hebben met het gebruik van medicatie. “We moeten het effect van medicatie op de hersenen verder onderzoeken”, aldus Boedhoe.

Twee procent van de bevolking

Boedhoe heeft gebruikt gemaakt van data van het wereldwijde ENIGMA initiatief. Daardoor konden hersenscans (MRI’s) van mensen over de hele wereld met elkaar vergeleken worden. De ENIGMA-OCD groep heeft specifiek gekeken naar dwangstoornissen, waarvoor data beschikbaar was van bijna 1900 patiënten en rond de 1800 gezonde controles. Een obsessief-compulsieve stoornis (OCD) kenmerkt zich door dwanggedachten en dwanghandelingen of terugkerende rituelen om gevoelens van angst te bezweren. De dwanggedachten (obsessies) en dwanghandelingen (compulsies) zijn bij OCD zo ernstig dat ze het dagelijks leven beperken. Patiënten met ernstige OCD kunnen bijvoorbeeld urenlang bezig zijn met douchen, schoonmaken of het controleren van het huis, voordat ze naar buiten durven te gaan. OCD komt bij ongeveer 2% van de bevolking voor, en is bij iets minder dan de helft van de patiënten erg moeilijk te behandelen. Hersenonderzoek zou aanknopingspunten kunnen geven voor nieuwe behandelopties.

Pleidooi voor trans-diagnostisch onderzoek

Boedhoe “Ondanks dat we in deze studie hersenscans van een grote groep mensen met een dwangstoornis hebben bekeken, hebben we nog geen eenduidige oorzaak voor OCD in de hersenen gevonden. We denken dat dit komt doordat een onderliggend, complex netwerk van afwijkingen in de hersenen  allerlei verstoringen kan geven op diverse domeinen (emoties, gedrag, cognitie). Die verstoringen kunnen zich dus uiten in diverse stoornissen, bijvoorbeeld OCD, ADHD of een Autisme Spectrum Stoornis. Daarom pleit ik ervoor om in de toekomst trans-diagnostisch onderzoek te doen. In plaats van te kijken naar specifieke stoornissen, zou ik de relatie van specifieke hersennetwerken met bepaalde verstoorde functies willen onderzoeken.
Het is van groot belang meer longitudinaal onderzoek te doen, zodat we kunnen beoordelen hoe verschillende biologische en omgevingsinvloeden, in interactie met de repetitieve gedachten en handelingen zelf, de normale ontwikkeling van de hersenen verstoort. We zetten nu ook de eerste stappen om op basis van de hersenmaten te voorspellen wie wel en wie niet op behandeling reageert. Daarmee hoop ik op langere termijn bij te dragen aan een meer gepersonaliseerde behandeling  van mensen met OCD”.

Bron: Amsterdam UMC

 

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief die tweemaal per maand verschijnt dan iets voor jou! Opgeven van je mailadres is voldoende.
Abonneren kan direct via het inschrijffomulier, of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines

Overig nieuws


10-09-2026 - Steun voor strafbaarstelling psychisch geweld, maar niet alleen op basis DSM
09-09-2026 - Eline Regeer in bestuur NVvP
09-09-2026 - Online therapie helpt volwassenen met autisme en slapeloosheid
08-09-2026 - Wachttijd ggz bepaald door zorgplafond: grote verschillen tussen verzekeraars
07-09-2026 - Ggz-consultatie helpt professionals, maar gebruik blijft achter
04-09-2026 - Bennard Doornbos bijzonder hoogleraar psychische stoornissen
04-09-2026 - Pro Persona fuseert crisisdiensten: geen spoedhulp meer in Ede en Tiel
03-09-2026 - OM moet namen artsen uit euthanasiebrief delen met ouders Milou
03-09-2026 - Organisatie acuut psychiatrische hulpverlening in beeld
02-09-2026 - Antonius opent psychiatrische intensive care
01-09-2026 - GGz Centraal opent behandellocatie voor mensen met lvb
31-08-2026 - Goed gevoel
31-08-2026 - Een bericht dat technisch goed wordt afgehandeld
31-08-2026 - Altijd aanstaan: leven in de overlevingsstand na dwingende controle
31-08-2026 - De onzichtbare knoop: waarom verslaving nooit alleen komt
31-08-2026 - Littekens
31-08-2026 - Rots & Water Wereldwijd, autonomie en verbondenheid
31-08-2026 - Geschiedenis Finse vrouwenpsychiatrie blijkt verrassend actueel
31-08-2026 - Een ontspannen testsituatie moet voorop staan
31-08-2026 - Jim van Os doet het licht uit bij Zomergasten
31-08-2026 - De bibliotheek
29-08-2026 - ‘Excuses jeugdzorg mogen geen eindpunt zijn’
28-08-2026 - Therapie en antidepressiva even effectief bij depressie vrouwen in middelbare leeftijd
28-08-2026 - Inzicht in groepsbehandelingen met Spiegelinformatie ZPM
27-08-2026 - Arbeidsmarkt ggz groeit, maar druk blijft groot
24-08-2026 - Grootste ggz-instellingen maken iets minder rendement
21-08-2026 - Niet autisme, maar omgeving veroorzaakt stress
20-08-2026 - Dashboard Ernstige Psychiatrische Aandoeningen beschikbaar
19-08-2026 - Martine van Dongen-Boomsma bijzonder hoogleraar Mentale ontwikkeling
19-08-2026 - Ouders Milou vragen rechter om namen ondertekenaars euthanasiebrief
17-08-2026 - Vijf ingrepen om zorg voor ernstige psychische aandoeningen te verbeteren

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Steun voor strafbaarstelling psychisch geweld, maar niet alleen op basis DSM

  • Eline Regeer in bestuur NVvP

  • Online therapie helpt volwassenen met autisme en slapeloosheid

  • Wachttijd ggz bepaald door zorgplafond: grote verschillen tussen verzekeraars

  • Ggz-consultatie helpt professionals, maar gebruik blijft achter

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio