overzicht

Onze stijl van leven

De GGZ Totaal XL van april

ad editie 23 april

Gepubliceerd: 23-04-2019

Van roken krijg je kanker, sporten verkleint de kans op hart- en vaatziekten, teveel suiker vergroot het risico op diabetes, alcohol veroorzaakt levercirrose en darmklachten. Allemaal ernstige aandoeningen, die op zich al voldoende reden zouden moeten zijn om jezelf bepaalde leefregels op te leggen. Helaas is er geen garantie dat je deze aandoeningen niet krijgt als je wél gezond leeft.
Desondanks: een gezonde leefstijl is aan te raden voor iedereen die de kans op een onbekommerde oude dag wil vergroten, zoveel is wel aangetoond. Maar waarom vijf artikelen over gezonde leefstijl in een blad dat over de ggz gaat?

Een ongezonde leefstijl en psychische problemen gaan hand in hand, zo blijkt. Ter voorkoming van misverstanden: een ernstige depressie verhelp je niet met een stukje hardlopen. En nee, stoppen met marihuana roken betekent niet automatisch dat je niet meer psychotisch wordt. En van sommige psychofarmaca wordt je dik en dat is niet altijd te vermijden met een dieet. Het is risicomanagement: je verkleint het risico op problemen wel.

Moeten we er dus allemaal, en mensen met psychiatrische klachten in het bijzonder, een vreselijk gezonde leefstijl op gaan nahouden?
Het moet natuurlijk ook een beetje leuk blijven. Of, zoals Rogier Hoenders het in Een ernstige psychose behandel je niet enkel met visolie en hardlopen’ zegt: “Wordt geen leefstijl extremist. Je hoeft je niet alles te ontzeggen. Houdt als regel 80% gezond aan en laat 20% vrij. Dat maakt het allemaal leefbaarder en haalbaarder.”

Tot zover de waarschuwing tegen leefstijl-extremisme. De voorliggende vraag is: Wat is het verband tussen psychische problematiek en leefstijl? Jeannet Appelo nam het preventiepln van Staatssecretaris Blokhuis erbij, diepte de multidisciplinaire richtlijn uit 2015 op, voegde nog wat actuele zaken toe en zette met ‘Een ongeluk komt zelden alleen’ de belangrijkste zaken op een rij: het vooral om ongezonde voeding, inactiviteit en roken. Langdurig medicatiegebruik (!!!) is een belangrijke oorzaak bij het ontstaan van gezondheidsproblemen.

Zelf heb ik altijd gedacht dat een slechte nachtrust het gevolg is van verschillende psychiatrische aandoeningen, vooral als het over depressies en angststoornissen gaat. Heleen Geubbels suggereert in ‘We willen beter slapen, maar het moet wel vanzelf gaan’ iets anders: misschien is een slechte nachtrust wel de oorzaak van psychische problemen, en niet het gevolg. Al eerder schreef zij daarover in ‘Slaapstoornissen en psychische aandoeningen: kip of ei?’

Redenen genoeg voor iedereen die iets heeft met de ggz om volop aandacht te geven aan een gezonde leefstijl. Dat valt dus tegen. Dick Leseman, zelf leefstijlcoach, interviewt in ‘Binnen de ggz is veel winst valt te halen met een gezonde leefstijl’ twee leefstijlcoaches die ook in de ggz werkzaam zijn. Uit hun mond tekent hij op: “Psychiaters werken vaak vanuit een min of meer bewezen protocol, een gouden standaard, (…) een gezonde leefstijl is minder in beeld” en “behandelaren zijn goed in herkennen van ziektebeelden en medicatie, maar te weinig bezig met preventie of de geneeskracht van fysieke componenten zoals bewegen, voeding en stressreductie.”

Tot slot geeft Eva Kiehne een inkijkje in haar huishouden en vraagt daarmee onbedoeld aandacht voor een leefstijlaspect dat zelden aan de orde komt. Uit ‘Troep’zou je kunnen opmaken dat ook een opgeruimd huis bijdraagt aan een positieve gezondheid.

Tot slot nog een saillant detail dat ik in onderzoek uit 2014 tegenkwam: medewerkers in de GGZ zijn zwaarder en roken meer dan gemiddeld.
Om over na te denken.

 

Overig nieuws


30-05-2025 - De relatie tussen hechtingsstijlen en narcisme: een onderzoek
28-05-2025 - IGJ en NZa: Zet meer tempo op regionale samenwerking!
28-05-2025 - Trienke Stellema nieuwe voorzitter rvt Rivierduinen
28-05-2025 - Mishandeling laat sporen na in het brein van jongeren met gedragsstoornis
27-05-2025 - De Nederlandse ggz: ‘Maak bemoeizorg landelijk beschikbaar’
26-05-2025 - Doorpakken graag!
26-05-2025 - Psychisch én lichamelijk: tijd voor integrale verpleegkunde
26-05-2025 - Ik weet dat je er bent, een integratieve begeleiding bij verslaving en herstel
26-05-2025 - Studies naar psychofarmaca verwaarlozen afkomst, en dat is een probleem
26-05-2025 - Verdriet
26-05-2025 - Een dun streepje toeval, hoe een psychiater mentaal herstelde en jou dat ook gunt
26-05-2025 - De podcasts
26-05-2025 - De bibliotheek
23-05-2025 - Traditionele kunst als therapie: hoe erfgoedkunst kan bijdragen aan mentale gezondheid
22-05-2025 - Aantal zelfdodingen nauwelijks veranderd
21-05-2025 - AI-chatbots missen signalen van bijwerkingen psychiatrische medicatie
20-05-2025 - Mentaal welzijn van jongeren is ietsje verbeterd
20-05-2025 - Oproep MIND aan politiek: kijk naar impact armoede op psychische gezondheid
19-05-2025 - Psychotherapie brengt fysieke veranderingen in hersenen en verlicht chronische pijn
16-05-2025 - Geen schrik, wél minder motivatie: de reactie op een verhoogd Alzheimer-risico
14-05-2025 - Nieuwe beschermd wonen locatie voor mensen met eetstoornis
13-05-2025 - ‘Middel tegen kaalheid en prostaatklachten kan leiden tot suïcidale gedachten’
13-05-2025 - Petitie 'Stop eenzame opsluiting' aangeboden aan Kamer
12-05-2025 - Familieopstellingen
12-05-2025 - “You’re treating me like an animal!”
12-05-2025 - Gaat kunstmatige intelligentie de therapeut vervangen?
12-05-2025 - Acceptance and Commitment Therapy (ACT)
12-05-2025 - Waal
12-05-2025 - Persoonlijkheidsdiagnostiek, een praktische gids
12-05-2025 - Mijn verloren dochter. Rouw om mijn springlevende oogappel
12-05-2025 - De podcasts

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • congres
  • corona
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • IGJ en NZa: Zet meer tempo op regionale samenwerking!

  • Trienke Stellema nieuwe voorzitter rvt Rivierduinen

  • Mishandeling laat sporen na in het brein van jongeren met gedragsstoornis

  • De Nederlandse ggz: ‘Maak bemoeizorg landelijk beschikbaar’

  • Doorpakken graag!

    van de redactie

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW