overzicht

Ketamine geeft hoopvolle resultaten bij moeilijk behandelbare depressies

Gepubliceerd: 13-03-2019

Hoopgevend nieuws uit de VS voor patiënten met een depressie bij wie geen andere behandeling werkt: een Amerikaanse farmaceut heeft toestemming gekregen een neusspray op de markt te brengen met een opvallend ingrediënt: ketamine. Dat schrijft RTL-Nieuws.

Het geneesmiddelenagentschap van de VS, de FDA, gaf onlangs toestemming voor de verkoop van het product. Het zou daar vooral bedoeld zijn voor de groep mensen die last blijven houden van een depressie, ondanks het gebruik van andere middelen zoals Prozac.

Ook in Nederland wordt onderzoek gedaan naar ketamine. De eerste resultaten zijn hoopvol, al moeten er nog wel enkele vragen beantwoord worden voordat het hier ook op de markt kan komen.

’Verheugende resultaten’

Hoogleraar Robert Schoevers van de afdeling psychiatrie Universitair Medisch Centrum Groningen (UMCG) doet er onderzoek naar. Hij test niet met een neusspray, maar met een pil of een drankje. ”Maar de werkzame stof is hetzelfde.” Er zijn ’verheugende resultaten’.

Als het middel echt het beloofde effect heeft, zou het voor het eerst in lange tijd zijn dat er een nieuw medicijn tegen depressie ontdekt is.

Schoevers doet onderzoek bij patiënten die onvoldoende baat hebben gehad bij de reguliere behandelingen. Het gaat om mensen met hele hardnekkige depressies, zegt de wetenschapper.

Biologische manier

Bij mensen met een ernstige depressie draaien hun emotiegebieden in het brein overuren, vertelt Schoevers. Mensen voelen zich gestrest, angstig, en weten niet waar ze het zoeken moeten. Met behulp van antidepressiva, elektrotherapie of psychotherapie is het soms mogelijk om de persoon tot rust te brengen. 

Bij een deel van de patiënten lukt dat niet. Het lijkt er nu op, zegt de wetenschapper, dat ketamine het evenwicht ’op een biologische manier’ kan herstellen.

Schroevers vertelt dat ketamine al sinds de jaren 60 bekend is in de anesthesiologie. ”Dus het is een middel dat bij operaties wordt gebruikt. Ook wordt het als pijnstiller gebruikt. Daarnaast heeft het een carrière in het party-circuit.”

Grotere groepen patiënten

Maar nu is de toepassing dus anders. ”We kijken heel zorgvuldig naar mogelijke gunstige effecten op de stemming, maar ook naar eventuele schadelijke bijwerkingen. Het is nog lang niet gezegd dat we de belofte die het soms lijkt te hebben, echt waar kunnen maken als je dat in grotere groepen patiënten gaat onderzoeken.”

De wetenschapper vindt het belangrijk om te benadrukken dat depressiviteit als een ernstige ziekte moet worden gezien.

”Een ernstige depressie die lang duurt en onvoldoende reageert op een behandeling, dat is een enorme lijdensweg. En qua last voor de patiënt vind ik dat je het wel kunt vergelijken met een vorm van kanker. Mensen kunnen eraan overlijden. Dat betekent dat je in mijn ogen gelegitimeerd bent om echt het onderste uit de kan te halen om te kijken of je die depressie kunt behandelen.”

Bron:

RTL-Nieuws

 

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! Abonneren kan direct via het inschrijffomulier, of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines

Overig nieuws


06-03-2026 - Natalie Kramp in bestuur Karakter
04-03-2026 - Betere samenwerking ggz en gehandicaptenzorg
04-03-2026 - Esther Peters in raad van bestuur Mondriaan
03-03-2026 - Inter-Psy eist in kort geding miljoenen van Zilveren Kruis
28-02-2026 - Psychedelisch middel werkt snel bij depressieve klachten
27-02-2026 - Extra tbs-behandelplekken FPC de Kijvelanden
24-02-2026 - GGZ inGeest en Arkin onderzoeken fusie
24-02-2026 - GGZ Phitaal vraagt uitstel van betaling aan
24-02-2026 - Geen geld meer voor transformatieplannen
23-02-2026 - Óf zorg óf defensie zou geen keuze moeten zijn
23-02-2026 - Gehecht aan je therapeut: ‘tuurlijk of taboe?
23-02-2026 - Opgave
23-02-2026 - ADHD bij volwassenen: meer dan drukte en chaos
23-02-2026 - Zwangere Guy: Dansen Op De Vulkaan
23-02-2026 - De bibliotheek
20-02-2026 - Spraakgestuurd rapporteren met AI om druk in ggz tegen te gaan
19-02-2026 - Ggz-kwintet: bijsturing begroting VWS nodig
18-02-2026 - Kastanjehof van GGz Centraal onder verscherpt toezicht
16-02-2026 - Ggz-wachttijden in 2025 enorm toegenomen
13-02-2026 - NZa stelt advies bekostiging cruciale ggz uit
12-02-2026 - 2,5 miljoen voor mentaal gezondheidsnetwerk Helmond-De Peel
10-02-2026 - Nieuwe geneesheer-directeur DFZS
10-02-2026 - Stappenplan begeleiding naar werk
09-02-2026 - Meer bekommerzorg
09-02-2026 - Leven we in de werkelijkheid of in een simulatie van ons brein?
09-02-2026 - De poppenspeler
09-02-2026 - Verrassend hedendaags
09-02-2026 - De wereld van jongeren met ‘aanhoudende sociaal-emotionele problematiek’
09-02-2026 - Midden in het leven
09-02-2026 - De bibliotheek
06-02-2026 - Vier Gelderse transformatieplannen goedgekeurd

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Natalie Kramp in bestuur Karakter

  • Betere samenwerking ggz en gehandicaptenzorg

  • Esther Peters in raad van bestuur Mondriaan

  • Inter-Psy eist in kort geding miljoenen van Zilveren Kruis

  • Psychedelisch middel werkt snel bij depressieve klachten

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio