overzicht

Ter inspiratie

van de redactie

ter inspiratie 00

Gepubliceerd: 26-11-2018

De GGZTotaal-XL van november

 

Als iemand de ambitie zou hebben een volledig naslagwerk te schrijven met alle methoden, mogelijke interventies en vormen van behandeling binnen de Geestelijke Gezondheidszorg, hoeveel tijd zou hij dan nodig hebben? En hoe dik zou dat boek moeten worden? Nog even los van de vraag wat er allemaal wel en niet in moet komen te staan? Ter illustratie: Het Trimbos erkenningstraject heeft nu 27 interventies opgenomen, andere instanties erkenden nog eens 7 interventies die GGZ-gerelateerd zijn, 34 in totaal. Methoden als cognitieve therapie, Mindfulness, oplossingsgerichte therapie en vele anderen zijn (nog) niet in de lijst opgenomen. Misschien is een totaal van 100 wel haalbaar.

In deze GGZTotaal laten we vijf interventies, gesprekstechnieken of methoden (het onderscheid is niet altijd even helder) de revue passeren. Een enkele is erkend, een andere is nog in een ontwikkelingsstadium, een wordt wellicht als alternatief bestempeld. Niet om de lijst compleet te maken, mocht je dat veronderstellen, verre van dat, maar ter inspiratie voor de eigen praktijk, als mogelijkheid om door te verwijzen of als mogelijke therapievorm voor je eigen probleem.

Kristel Kuiters beschrijft het Wellness Recovery Action Plan (WRAP): een hulpmiddel om (meer) grip op het leven te krijgen en te houden voor (ex-)patiënten met veelal ernstige en chronische psychiatrische klachten. De groepen worden doorgaans geleid door ervaringsdeskundigen, die op hun beurt weer een training hebben gevolgd om dat te kunnen doen. 

Sinds de jaren negentig ontwikkelt psychiater Jack Jenner de zogenaamde HIT-methodiek, de Hallucinatie-gerichte Integratieve Therapie. Het uitgangspunt van HIT, het twee-realiteiten-principe, is bedrieglijk eenvoudig: stemmenhoorders hebben ervaring met hun stemmen, de behandelaar respecteert dat en nodigt de stemmenhoorder uit die kennis samen te voegen met die van de behandelaar. Jenner vertelt over de methode in een interview met Willem Gotink.

Het uitgangspunt dat mensen meestal zelf de kennis in huis hebben voor het oplossen van hun psychische problemen, komt ook terug in de Method of Levels (MOL), beschreven door Ger Schurink. Het doel van de MOL is om, al pratende, de verschillende kanten van het probleem gedetailleerd onder de aandacht te brengen zodat er steeds meer emotioneel inzicht en verwerking komt.

Mirjam Windrich was misschien wel de eerste in Nederland die therapie gaf via het internet. Zij beschrijft de opzet van Mindful Analysis, een methode waarin ze Mindfulness en therapie via internet samenvoegt. “Schrijven via internet kan goed ingezet worden voor het op gang brengen van bepaalde psychische processen. Doordat de hulpverlener er niet is, kan de aandacht volledig op de persoon zelf gericht blijven”.

We schreven het al eerder: veel mensen met psychiatrische problemen hebben schulden. Daarmee ontstaat een vicieuze cirkel, want (de stress van) schulden kunnen ook psychiatrische problemen veroorzaken of verergeren. In ‘Hoe schuldig is de schuldenaar?’ beschrijft Stijn Ekkers Mobility Mentoring, een uit Amerikaanse onderzoek overgewaaide interventie die rekening houdt met de gestreste hersenen.

Overig nieuws


04-08-2025 - Ervaringsdeskundigen vervullen belangrijke rol in forensische zorg
04-08-2025 - ‘Groen is goed voor mentale gezondheid, zeker in steden’
30-07-2025 - Soufyan el Hamdi nieuwe bestuurder MOC ‘t Kabouterhuis
29-07-2025 - MIND treedt toe tot Armoedecoalitie
29-07-2025 - Subsidie voor autismeregister om inzet ervaringskennis te versterken
23-07-2025 - AI voorspelt herstel bij psychose beter dan psychiater
23-07-2025 - NZa: ‘Toegankelijkheid ggz nog verder onder druk’
22-07-2025 - Rechter verbiedt kritiek op onderzoek naar afbouw antidepressiva
21-07-2025 - Veni-financiering voor onderzoeken mentale gezondheid
18-07-2025 - Hersenstimulatie helpt bij OCD
15-07-2025 - NZa maakt nieuwe tarieven ggz bekend
15-07-2025 - Zorgen over toename ADHD
14-07-2025 - Dieren in het nieuws
14-07-2025 - De meerwaarde van psychotherapie met paarden
14-07-2025 - Blijvende littekens: hoe jeugdtrauma's doorwerken in het volwassen leven
14-07-2025 - Het Aardvarken
14-07-2025 - De autonome route, zelfbeschikking over het levenseinde
14-07-2025 - Ben ik echt?
14-07-2025 - De podcasts
14-07-2025 - De bibliotheek
10-07-2025 - Onderzoek MIND: AI voorziet in behoefte
10-07-2025 - Uitwerking cao gereed
09-07-2025 - Pilots voor dakloosheid bij ggz-indicatie
09-07-2025 - VR succesvol in behandeling psychoses
08-07-2025 - Pilots Groen voor Gezondheid geselecteerd
08-07-2025 - Ton Vink in bestuur De Hoop Groep
08-07-2025 - LVVP wint kort geding tegen NZa
04-07-2025 - Huisartsen zeer negatief over samenwerking met ggz
03-07-2025 - AZWA-akkoord gaat toch door
03-07-2025 - HIC’s van GGZ Oost Brabant mogelijk naar ziekenhuis Bernhoven
02-07-2025 - Tanja Berger in bestuur NVvP

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • congres
  • corona
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Ervaringsdeskundigen vervullen belangrijke rol in forensische zorg

  • ‘Groen is goed voor mentale gezondheid, zeker in steden’

  • Soufyan el Hamdi nieuwe bestuurder MOC ‘t Kabouterhuis

  • MIND treedt toe tot Armoedecoalitie

  • Subsidie voor autismeregister om inzet ervaringskennis te versterken

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2025 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio