overzicht

Omvang en gevolgen van riskant alcoholgebruik in Nederland

alcohol2

Gepubliceerd: 22-11-2018

Van de 80 procent van de bevolking van 18 jaar of ouder die in het afgelopen jaar alcohol heeft gedronken, kan 1 op de 6 als riskante drinker worden aangemerkt (17%). Dit komt overeen met 1.790.000 personen of te wel 14% van de totale bevolking. In de Factsheet Riskant alcoholgebruik in Nederland zijn de cijfers die in 2016 verzameld gebundeld, schrijft het Trimbos.

Een riskante drinker drinkt zodanig dat er problemen worden ervaren door het drinkgedrag, bijvoorbeeld verplichtingen niet na kunnen komen, rijden onder invloed, spijt hebben van het alcoholgebruik of van anderen het advies krijgen om minder te drinken.

Er is een duidelijke samenhang tussen riskant alcoholgebruik en demografische factoren: mannen, jongere drinkers, hoogopgeleiden en alcoholgebruikers met een Nederlandse achtergrond hebben een duidelijk verhoogd risico op riskant gebruik. De verschillen zijn substantieel, zo komt riskant drinken onder mannelijke drinkers bijna 3 keer vaker voor vergeleken met vrouwen (24,1% versus 8,7%) en zijn hoogopgeleide drinkers twee keer zo vaak riskante drinkers vergeleken met laagopgeleide drinkers (21,3% versus 11,8%).

Ruim één derde (37,1%) van de riskante drinkers drinkt (bijna) dagelijks, de helft (51,8%) drinkt op een typische dag dat zij drinken meer dan 4 glazen alcohol en driekwart (76,8%) drinkt minstens één keer per maand 6 of meer glazen bij één gelegenheid. Deze percentages zijn beduidend hoger dan onder niet-riskante drinkers.

Riskante gebruikers ervaren vergeleken met niet-riskante gebruikers veel vaker alcohol gerelateerde problemen, zoals geheugenverlies, agressie, vandalisme of een ongeval (27,9% versus 1,6%). Ook zijn riskante alcoholgebruikers vaker in contact geweest met de politie door hun alcoholgebruik (16,3% versus 2,7%) en hebben zij vaker met meer dan 2 glazen alcohol op achter het stuur gezeten (23,3% versus 6,6%).

Betekenis voor preventie en behandeling

De alcoholproblematiek binnen de groep riskante drinkers is divers, variërend van licht tot ernstig. Voor een (kosten-)effectieve aanpak is het wenselijk risicoprofielen te identificeren voor de verschillende niveaus van alcoholproblematiek. Dit bevordert een goede match tussen ernst van de problematiek en intensiteit van behandeling.

Met name voor de lichtere vormen van alcoholproblematiek kunnen (online) screening en kortdurende interventies ingezet worden om ernstigere problematiek en bijpassende langdurige behandeltrajecten te voorkomen. Gezien de omvang van de groep en de kosten die riskant alcoholgebruik met zich meebrengt – door verzuim, agressie of vandalisme - onderstrepen deze uitkomsten de relevantie van landelijke inzet op alcoholpreventie.

Over het onderzoek

De Factsheet Riskant alcoholgebruik in Nederland bevat de landelijke cijfers over het vóórkomen van riskant alcoholgebruik in de algemene volwassen bevolking. De gegevens zijn in 2016 verzameld onder 10.236 volwassenen, als onderdeel van de Leefstijlmonitor (LSM-A Middelen/Leefstijlmonitor Trimbos-instituut i.s.m. RIVM en CBS, 2016).

 

Klik hier voor de factsheet

 

iets voor jou! Abonneren kan direct via het inschrijffomulier, of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines

 

Overig nieuws


06-06-2025 - IGJ: Kleine instellingen hebben te weinig kennis van ggz-cliënten
06-06-2025 - Patiënten aan het woord: wat levert psychotherapie hen op?
05-06-2025 - Dienke Hedemann in bestuur Lentis
05-06-2025 - Zorgstandaard dissociatieve stoornissen positief beoordeeld
04-06-2025 - De Groene GGZ uitgebreid met zeven nieuwe instellingen
04-06-2025 - Mini-RNA’s lijken sleutelrol te spelen in psychiatrische en neurologische aandoeningen
03-06-2025 - Zelfhulpprogramma fEATback voor eetstoornissen
03-06-2025 - Uit gesprekken Luisterlijn blijkt veel eenzaamheid en somberheid
02-06-2025 - Waarom de één angstiger is dan de ander: angstcircuit in het brein ontrafelt
30-05-2025 - MIND: Wijzigingen Wvggz verbeteren eigen regie niet
30-05-2025 - De relatie tussen hechtingsstijlen en narcisme: een onderzoek
28-05-2025 - IGJ en NZa: Zet meer tempo op regionale samenwerking!
28-05-2025 - Trienke Stellema nieuwe voorzitter rvt Rivierduinen
28-05-2025 - Mishandeling laat sporen na in het brein van jongeren met gedragsstoornis
27-05-2025 - De Nederlandse ggz: ‘Maak bemoeizorg landelijk beschikbaar’
26-05-2025 - Doorpakken graag!
26-05-2025 - Psychisch én lichamelijk: tijd voor integrale verpleegkunde
26-05-2025 - Ik weet dat je er bent, een integratieve begeleiding bij verslaving en herstel
26-05-2025 - Studies naar psychofarmaca verwaarlozen afkomst, en dat is een probleem
26-05-2025 - Verdriet
26-05-2025 - Een dun streepje toeval, hoe een psychiater mentaal herstelde en jou dat ook gunt
26-05-2025 - De podcasts
26-05-2025 - De bibliotheek
23-05-2025 - Traditionele kunst als therapie: hoe erfgoedkunst kan bijdragen aan mentale gezondheid
22-05-2025 - Aantal zelfdodingen nauwelijks veranderd
21-05-2025 - AI-chatbots missen signalen van bijwerkingen psychiatrische medicatie
20-05-2025 - Mentaal welzijn van jongeren is ietsje verbeterd
20-05-2025 - Oproep MIND aan politiek: kijk naar impact armoede op psychische gezondheid
19-05-2025 - Psychotherapie brengt fysieke veranderingen in hersenen en verlicht chronische pijn
16-05-2025 - Geen schrik, wél minder motivatie: de reactie op een verhoogd Alzheimer-risico
14-05-2025 - Nieuwe beschermd wonen locatie voor mensen met eetstoornis

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • congres
  • corona
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • IGJ: Kleine instellingen hebben te weinig kennis van ggz-cliënten

  • Patiënten aan het woord: wat levert psychotherapie hen op?

  • Dienke Hedemann in bestuur Lentis

  • Zorgstandaard dissociatieve stoornissen positief beoordeeld

  • De Groene GGZ uitgebreid met zeven nieuwe instellingen

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2025 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio