overzicht

Klachten in jeugdinstellingen worden afgekocht

Gepubliceerd: 12-02-2016

Jongeren in jeugdgevangenissen en gesloten jeugdzorginstellingen krijgen regelmatig frisdrank, hamburgermenu’s of beltegoed als ze hun klacht niet indienen. Dat stelt De Kinderombudsman in een rapport dat vrijdag verschijnt. Hij vindt dat de instellingen acuut moeten stoppen met het ’afkopen’.

Met extraatjes, zoals iets lekkers, een uurtje op de playstation of douchegel, proberen groepsleiders te voorkomen dat jongeren klachten indienen. De instellingen verklaren dat ze met gesprekken jongeren willen leren problemen op te lossen. Het AD publiceerde anderhalf jaar geleden al over de ’afkooppraktijken’ in justitiële jeugdinrichtingen (jji’’s). Toen verklaarden gedetineerden en (ex-)medewerkers dat de jeugdgevangenissen het aantal klachten laag wilden houden.

Vandaag verschijnt het rapport ’Neem mij(n klacht) serieus!’ van De Kinderombudsman waaruit blijkt dat het aanbieden van rookwaar, frisdrank of een extra uurtje achter de playstation geen incidenten zijn. Nog steeds proberen jeugdgevangenissen, maar ook gesloten jeugdzorginstellingen, jongeren ervan te weerhouden een klacht in te dienen door hen compensatie aan te bieden. ,,Dat is uiterst kwalijk,’’ constateert Marc Dullaert. ,,Klachten moeten niet onderhandelbaar zijn. Deze kinderen zijn kwetsbaar en hebben extra bescherming nodig.’’

Alledaagse zaken

 

De klachten gaan veelal over alledaagse zaken. Stages die op het laatste moment niet kunnen doorgaan, omdat de groepsleiding niets heeft geregeld. Verlofdagen die worden geschrapt, omdat er onvoldoende begeleiders zijn. Jongeren die niet met hun advocaat mogen bellen, omdat de leiding staat te tafeltennissen. Die klachten worden niet serieus genoeg genomen, concludeert De Kinderombudsman. 

Jongeren krijgen niet altijd alle informatie over hoe ze überhaupt een klacht kunnen indienen. Voor een formulier moeten ze aankloppen bij hun groepsleider, de persoon die vaak onderwerp van het probleem is. Diezelfde groepsleider moet de klacht vervolgens in ontvangst nemen en naar de klachtencommissie sturen.

Gesprek
De Kinderombudsman constateert dat de medewerkers echter liever een gesprek met de klager aanknopen om de klacht van tafel te krijgen. ,,Het is altijd goed om in gesprek te gaan,’’ vindt Dullaert. ,,Maar jongeren moeten via een onafhankelijk persoon hun klacht kwijt kunnen. Ze willen erkenning, gehoord worden. En ze willen dat er iets verandert.’’

Jongeren zijn bang dat hun relatie met de groepsleiders verslechtert als ze hun klacht toch indienen. ,,Ze zitten gesloten en zijn volledig afhankelijk van die medewerkers,’’ stelt Dullaert. Hij wijst op de risico’s als jongeren zich niet vrij voelen om een klacht in te dienen. ,,Dat biedt mogelijkheden voor allerlei soorten misbruik.’’ Ter illustratie noemt hij het onderzoek naar geweld tegen kinderen in pleeggezinnen en rijksinstellingen sinds 1945 dat op dit moment wordt gedaan. Dullaert: ,,Wat gebeurt er als er echt ernstige zaken spelen?’’

Druk
De Kinderombudsman vindt dat jeugdzorginstellingen en jji’s acuut moeten stoppen met het ’afkopen’. Want niet alleen jongeren voelen druk van hun groepsleiders, dat speelt ook andersom. Dullaert constateert dat sommige jongeren aanhoudend klachten indienen, omdat ze extraatjes willen krijgen. Dullaert: ,,Als je die niet meer biedt, kunnen ze ook geen groepsleiders meer pesten.’’

De Kinderombudsman concludeert tevens dat klachten veel te lang blijven liggen. Tussentijds horen ze vaak niets over hoe de afhandeling verloopt. Ook zijn de gebruikte teksten te ingewikkeld voor sommige jongeren en leren de instellingen te weinig van gegronde klachten.

Regels
Met tien regels hoopt De Kinderombudsman de klachtenprocedure te verbeteren. Hij vindt dat alle jongeren zijn brochure moeten krijgen zodra ze een voet over de drempel van een instelling zetten.

Twee weken lang voelde een cliënt van een gesloten jeugdzorginstelling zich belabberd. Wat bleek? Ondanks alle controles had hij de verkeerde medicijnen toegediend gekregen. De jongen kan niet geloven dat hij door zo’n fout zo ziek is geweest en wil een klacht indienen. De instelling probeert hem echter tegen te houden. ,,Doe niet zo moeilijk, wil je een pakje shag?’’ luidt het antwoord.

Bron: AD / Ellen van Gaalen

Overig nieuws


04-09-2026 - Bennard Doornbos bijzonder hoogleraar psychische stoornissen
04-09-2026 - Pro Persona fuseert crisisdiensten: geen spoedhulp meer in Ede en Tiel
03-09-2026 - OM moet namen artsen uit euthanasiebrief delen met ouders Milou
03-09-2026 - Organisatie acuut psychiatrische hulpverlening in beeld
02-09-2026 - Antonius opent psychiatrische intensive care
01-09-2026 - GGz Centraal opent behandellocatie voor mensen met lvb
31-08-2026 - Goed gevoel
31-08-2026 - Een bericht dat technisch goed wordt afgehandeld
31-08-2026 - Altijd aanstaan: leven in de overlevingsstand na dwingende controle
31-08-2026 - De onzichtbare knoop: waarom verslaving nooit alleen komt
31-08-2026 - Littekens
31-08-2026 - Rots & Water Wereldwijd, autonomie en verbondenheid
31-08-2026 - Geschiedenis Finse vrouwenpsychiatrie blijkt verrassend actueel
31-08-2026 - Een ontspannen testsituatie moet voorop staan
31-08-2026 - Jim van Os doet het licht uit bij Zomergasten
31-08-2026 - De bibliotheek
29-08-2026 - ‘Excuses jeugdzorg mogen geen eindpunt zijn’
28-08-2026 - Therapie en antidepressiva even effectief bij depressie vrouwen in middelbare leeftijd
28-08-2026 - Inzicht in groepsbehandelingen met Spiegelinformatie ZPM
27-08-2026 - Arbeidsmarkt ggz groeit, maar druk blijft groot
24-08-2026 - Grootste ggz-instellingen maken iets minder rendement
21-08-2026 - Niet autisme, maar omgeving veroorzaakt stress
20-08-2026 - Dashboard Ernstige Psychiatrische Aandoeningen beschikbaar
19-08-2026 - Martine van Dongen-Boomsma bijzonder hoogleraar Mentale ontwikkeling
19-08-2026 - Ouders Milou vragen rechter om namen ondertekenaars euthanasiebrief
17-08-2026 - Vijf ingrepen om zorg voor ernstige psychische aandoeningen te verbeteren
24-07-2026 - MIND: gebrek aan passende zorg voor groep jonge vrouwen
23-07-2026 - Onderzoek naar meerwaarde verkennend gesprek
16-07-2026 - Onderzoek naar slaap- en cognitieve problemen bij mensen met een depressie
14-07-2026 - Evaluatie Versnellers-aanpak van wachttijden in ggz
13-07-2026 - Zelfscan voor laagdrempelige steunpunten

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Bennard Doornbos bijzonder hoogleraar psychische stoornissen

  • Pro Persona fuseert crisisdiensten: geen spoedhulp meer in Ede en Tiel

  • OM moet namen artsen uit euthanasiebrief delen met ouders Milou

  • Organisatie acuut psychiatrische hulpverlening in beeld

  • Antonius opent psychiatrische intensive care

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio