overzicht

Ggz zegt ‘stop’ tegen agressie

stop2

Gepubliceerd: 30-10-2025

Agressie hoort niet thuis in de ggz. Punt. Dat benadrukken de Nederlandse ggz en Verpleegkundigen & Verzorgenden Nederland (V&VN).

Dat zeggen de organisaties in een gezamenlijk statement. Ze reageren op het incident van afgelopen vrijdag, waarbij verpleegkundige Jan van Geffen is mishandeld door een cliënt. “Het is onacceptabel dat veel ggz-medewerkers jaarlijks met agressie te maken krijgen,” stellen de organisaties. Veilige zorg begint bij vertrouwen, vinden ze. De hele zorg en dus ook de ggz moet een veilige plek zijn — voor iedereen. Voor mensen die hulp zoeken én voor de zorgprofessionals die hen begeleiden.

Aangifte
V&VN-voorzitter Bianca Buurman heeft met Jan van Geffen gesproken. “Het is afschuwelijk wat hem is overkomen. Maar ondanks deze ervaring ziet Jan -zeer bewonderenswaardig- toch een lichtpuntje: Dat agressie tegen zorgpersoneel aandacht krijgt. Dát agressie nooit als normaal mag worden beschouwd. Daarom vindt V&VN het ook goed dat Jan aangifte heeft gedaan. Nog te vaak horen we dat zorgprofessionals vinden dat agressie bij het werk hoort. En dat er daarom geen aangifte wordt gedaan. Of dat het geen zin zou hebben om aangifte te doen. Maar dat heeft het wel. We moeten dergelijke vreselijke incidenten niet wegmoffelen, maar benoemen, laten onderzoeken en eventueel vervolgen. Zorgprofessionals moeten te allen tijde veilig kunnen werken.”

Veiligheid
Ook voorzitter Ruth Peetoom van de Nederlandse ggz herkent deze signalen. “We moeten agressie nooit normaal laten worden. Emoties horen er natuurlijk bij. Maar geweld, in welke vorm dan ook, niet. Instellingen doen daarom altijd onderzoek als er iets ergs is gebeurd. Zo hopen we ernstige situaties te helpen voorkomen.” Verder investeren werkgevers in de geestelijke gezondheidszorg volop in een veilig werkklimaat. In de nieuwe cao voor 2025 is veiligheid een belangrijk speerpunt. Ook wordt voortdurend gewerkt aan veilige zorg, een veilig werkklimaat en bijvoorbeeld aangiftebeleid. “Geweld laat altijd diepe sporen na. Voor wie het overkomt, voor collega’s en voor de mensen die op de afdeling verblijven. Daarom moeten we er werk van blijven maken om te voorkomen waar dat kan en een lijn te trekken waar dat moet. Zoals we ook nu doen.”

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijfformulier, opgeven van je mailadres is voldoende. Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

Overig nieuws


10-09-2026 - Steun voor strafbaarstelling psychisch geweld, maar niet alleen op basis DSM
09-09-2026 - Eline Regeer in bestuur NVvP
09-09-2026 - Online therapie helpt volwassenen met autisme en slapeloosheid
08-09-2026 - Wachttijd ggz bepaald door zorgplafond: grote verschillen tussen verzekeraars
07-09-2026 - Ggz-consultatie helpt professionals, maar gebruik blijft achter
04-09-2026 - Bennard Doornbos bijzonder hoogleraar psychische stoornissen
04-09-2026 - Pro Persona fuseert crisisdiensten: geen spoedhulp meer in Ede en Tiel
03-09-2026 - OM moet namen artsen uit euthanasiebrief delen met ouders Milou
03-09-2026 - Organisatie acuut psychiatrische hulpverlening in beeld
02-09-2026 - Antonius opent psychiatrische intensive care
01-09-2026 - GGz Centraal opent behandellocatie voor mensen met lvb
31-08-2026 - Goed gevoel
31-08-2026 - Een bericht dat technisch goed wordt afgehandeld
31-08-2026 - Altijd aanstaan: leven in de overlevingsstand na dwingende controle
31-08-2026 - De onzichtbare knoop: waarom verslaving nooit alleen komt
31-08-2026 - Littekens
31-08-2026 - Rots & Water Wereldwijd, autonomie en verbondenheid
31-08-2026 - Geschiedenis Finse vrouwenpsychiatrie blijkt verrassend actueel
31-08-2026 - Een ontspannen testsituatie moet voorop staan
31-08-2026 - Jim van Os doet het licht uit bij Zomergasten
31-08-2026 - De bibliotheek
29-08-2026 - ‘Excuses jeugdzorg mogen geen eindpunt zijn’
28-08-2026 - Therapie en antidepressiva even effectief bij depressie vrouwen in middelbare leeftijd
28-08-2026 - Inzicht in groepsbehandelingen met Spiegelinformatie ZPM
27-08-2026 - Arbeidsmarkt ggz groeit, maar druk blijft groot
24-08-2026 - Grootste ggz-instellingen maken iets minder rendement
21-08-2026 - Niet autisme, maar omgeving veroorzaakt stress
20-08-2026 - Dashboard Ernstige Psychiatrische Aandoeningen beschikbaar
19-08-2026 - Martine van Dongen-Boomsma bijzonder hoogleraar Mentale ontwikkeling
19-08-2026 - Ouders Milou vragen rechter om namen ondertekenaars euthanasiebrief
17-08-2026 - Vijf ingrepen om zorg voor ernstige psychische aandoeningen te verbeteren

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Steun voor strafbaarstelling psychisch geweld, maar niet alleen op basis DSM

  • Eline Regeer in bestuur NVvP

  • Online therapie helpt volwassenen met autisme en slapeloosheid

  • Wachttijd ggz bepaald door zorgplafond: grote verschillen tussen verzekeraars

  • Ggz-consultatie helpt professionals, maar gebruik blijft achter

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio