overzicht

Branchevereniging ggz blij met Gezond en Actief Leven Akkoord

samenwerking

Gepubliceerd: 10-02-2023

Gemeenten, GGD-en, zorgverzekeraars en VWS hebben afgelopen week het Gezond en Actief Leven Akkoord (GALA) ondertekend. Branchevereniging de Nederlandse ggz is enthousiast dat dit akkoord uitgaat van een integrale aanpak en mentale gezondheid consequent wordt genoemd: ‘een gezonde generatie, met weerbare, gezonde mensen die kunnen opgroeien, leven, werken en wonen in een gezonde leefomgeving, en waarin sprake is van een sterke sociale basis.’ De branchevereniging is weliswaar geen partner in dit akkoord, maar zegt de expertise graag met gemeenten te delen.

Het Gezond en Actief Leven Akkoord sluit volgens De Nederlandse ggz aan bij haar visie van wat nodig is voor het bevorderen van mentale gezondheid: de noodzaak van een sterke sociale basis, uitgaan van gedachtengoed van positieve gezondheid en de noodzaak van een integrale aanpak. Hierop inzetten is van groot belang, bijvoorbeeld in de jeugdhulp; het kan helpen het jeugdstelsel te versterken. Wij vragen staatssecretaris Van Ooijen en vooral de gemeenten om hier – samen met ons - werk van te maken. De ggz-aanbieders voelen zich heel verantwoordelijk om kwetsbare jongeren en hun gezinnen vérder te helpen.

Werken in samenhang

”Dit GALA stimuleert een domeinoverstijgende preventieaanpak van de gemeenten en legt terecht een verband met het Integraal Zorgakkoord, Nationaal Preventieakkoord en Wonen, Ondersteuning en Zorg voor Ouderen (WOZO)”, schrijft de branchevereniging: ”Hoewel wij als de Nederlandse ggz groot voorstander zijn van een integrale aanpak zoals in het GALA beschreven, missen wij in de visuele weergave de kabinetsaanpak ‘Mentale gezondheid: van ons allemaal’ en de Green Deal. Overigens komt de aanpak Mentale Gezondheid wel voor in de tekst van het GALA. De Green Deal richt zich op de zorg, maar daar is leefomgeving binnen de zorg wel van belang.”

Gemeenten, VWS en andere partners gaan de doelen van deze aanpak ‘Mentale gezondheid: van ons allemaal’  - die ook onderdeel zijn van het GALA - de komende periode verder uitwerken en concretiseren. Ook daarbij biedt De Nederlandse ggz haar expertise aan, zowel vanuit de branche als vanuit de aanbieders die lid bij de branchevereniging zijn. ”En laat er vanuit de rijksoverheid aandacht zijn voor de enorme hoeveelheid programma’s die op wijken en buurten en hun partners afkomen. Zorg voor samenhang en maak domeinoverstijgend samenwerken zo makkelijk mogelijk.”

Betrek de ggz-sector

De Nederlandse ggz ziet veel aanknopingspunten in het GALA waarbij haar kennis goed gebruikt kan worden: ”Omdat de ggz-aanbieders al meer gebiedsgericht werken zien ze waar het goed gaat en waar de schoen wringt. We blijven graag betrokken in het Meerjarenprogramma depressiepreventie om te stimuleren dat voor de genoemde risicogroepen mantelzorgers, chronisch zieken en patiënten in de huisartsenpraktijk onze expertise wordt gebruikt. 
We lezen dat gemeenten en zorgverzekeraars elkaar in de regio aanspreken op wederzijdse verantwoordelijkheden en afspraken, en dat de voortgang wordt bijgehouden in een dashboard. Worden wij hier ook bij betrokken? Waar kunnen ggz-aanbieders met hun signalen terecht?”

Tip voor gemeenten

Preventie is een zaak van lange adem, aldus De Nederlanadse ggz: ”Ons valt op dat er tussen gemeenten veel verschillen zijn in de preventieaanpak die wordt gekozen. Bij het veranderen van politieke kleur verandert soms ook de preventie-aanpak. Hierdoor wordt niet overal een samenhangend pakket van effectief bewezen interventies ingezet, terwijl hier mooie instrumenten voor zijn. 
Een voorbeeld is het informatie-instrument ‘Lokaal samenwerken aan verslavingspreventie’ ontwikkeld door het Trimbos-instituut, in opdracht van de programmalijn Preventie en Vroegsignalering. Dit interactieve informatie-instrument laat zien hoe instellingen voor verslavingszorg met lokale partners zoals gemeenten kunnen samenwerken aan verslavingspreventie (zie de handleiding).”

Vanuit de vraag van de bewoner

Ook de manier van samenwerken die in de Ruwaard in Oss is ontwikkeld en hoe al in meer gemeenten samengewerkt wordt, is een prachtig voorbeeld van regie op preventie. Kenmerkend voor deze aanpak is dat alle maatschappelijke partners in een gebied samenwerken vanuit de vraag van de bewoner, en met elkaar doen wat nodig is. Daarin zoeken ze ook de wederkerigheid en laten  de bewoner zijn talenten inzetten voor de gemeenschap (zie ook www.andersdenkendoenenorganiseren.nl)

Budget en financiering

De Nederlandse ggz zegt te begrijpen dat het aanvragen en verantwoorden van deze middelen met het GALA wordt vereenvoudigd. In plaats van 15 verschillende regelingen is er voor gemeenten nu 1 brede specifieke uitkering: SPUK (‘specifieke uitkering’). 300 miljoen euro is beschikbaar, waarvan 195 miljoen euro structureel. Het is goed dat er middelen zijn die specifiek geoormerkt zijn voor preventie.

Bron: De Nederlandse ggz

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijfformulier, opgeven van je mailadres is voldoende. Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

Overig nieuws


04-12-2023 - 'Zeer verslavende medicatie gemakkelijk online verkrijgbaar'
04-12-2023 - 'Het gat tussen beleidsambities en de realiteit van mensen met multiproblematiek'
04-12-2023 - 'Als er sprake is van levensgevaar dan kun je niet om naasten heen'
01-12-2023 - Rechter zet streep door rookverbod GGzE
01-12-2023 - Ggz is positief over AI, maar wel met argusogen
30-11-2023 - Minister: deadline zorgcontracten niet gehaald, maar geen grote problemen
30-11-2023 - ADHD-medicatie en het (lichte) risico op hart- en vaatziekten
30-11-2023 - Nieuwe beroepenstructuur psychologen laat nog even op zich wachten
30-11-2023 - Verdiepende cursus voor de behandelaar in de GGZ
29-11-2023 - Dineke Moerman nieuwe directeur TOPGGz
29-11-2023 - Meer gebruik antidepressiva onder kinderen en jongeren
29-11-2023 - MIND: ‘NZa kan HoNOS+ gegevens niet na bezwaar cliënt verwijderen’
28-11-2023 - Zorginstituut: 'Samenleving moet méér doen om psychische problemen te voorkomen'
27-11-2023 - Vooruit kijken
27-11-2023 - Arts kan patiënt wel aan antidepressiva helpen, maar hoe te stoppen?
27-11-2023 - Samenwerking ggz en sociaal domein: urgenter dan ooit
27-11-2023 - Advies MIND: check je zorgpolis voor 2024!
27-11-2023 - Code Beveiliging begrijpt het belang van zorgbeveiliging
27-11-2023 - 'Ik wil je iets vertellen'
27-11-2023 - Opgeslagen trauma
27-11-2023 - De Bibliotheek
24-11-2023 - De Nederlandse ggz: onzekerheid door politieke landschap
24-11-2023 - GGNet en HAN breiden lectoraat vaktherapie uit
24-11-2023 - Inspecties doen onderzoek naar regionale aanpak kindermishandeling
23-11-2023 - Aantal zelfstandigen in zorg en welzijn neemt toe, ggz volgt de trend
23-11-2023 - Koninklijke onderscheiding voor Stephan Valk bij afscheid Parnassia Groep
23-11-2023 - Samenwerking Odido en MIND moet mentale welzijn van jongeren verbeteren
23-11-2023 - Emotieregulatietraining bij kinderen
22-11-2023 - Games helpen bij depressie onder jongeren
22-11-2023 - Meer dan helft mensen met psychische aandoeningen leeft onder armoedegrens
21-11-2023 - Nieuwe inzichten in de werking van elektroconvulsietherapie (ECT)

Laatste nieuws

Tagcloud


  • adhd
  • autisme
  • congres
  • corona
  • dementie
  • depressie
  • financiering
  • jeugdzorg
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Onze Facebook pagina

Contactgegevens

info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • 'Zeer verslavende medicatie gemakkelijk online verkrijgbaar'

  • 'Het gat tussen beleidsambities en de realiteit van mensen met multiproblematiek'

  • 'Als er sprake is van levensgevaar dan kun je niet om naasten heen'

  • Rechter zet streep door rookverbod GGzE

  • Ggz is positief over AI, maar wel met argusogen

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2023 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio