overzicht

Veranderingen in werk en relatieproblemen belangrijke risicofactoren voor mentale problemen bij moeders tijdens lockdown

stemmen, angst

Gepubliceerd: 22-01-2021

Moeders hebben het zwaar tijdens de COVID-19 lockdown

 

Moeders worstelen met de combinatie van online thuiswerken en zorg voor hun kinderen. Dat blijkt uit onderzoek onder moeders in China, Italië en Nederland tijdens de eerste lockdown in april en mei 2020.  Het onderzoek is op 13 januari gepubliceerd in Psychological Medicine.

Door de verlenging van de sluitingen van scholen en kinderopvang blijft COVID-19 voorlopig nog lastig voor ouders. Moeders hebben het extra zwaar omdat zij vaak meer zorgtaken op zich nemen. Dat laat ook het onderzoek naar de mentale gezondheid van moeders in China, Italië en Nederland zien.

Ruim 2400 moeders uit China, Italië en Nederland met kinderen tussen 1 en 10 jaar vulden een online vragenlijst in en rapporteerden over hun achtergrond, mentale problemen, het functioneren van het gezin en sociale steun tijdens de eerste lockdown in april en mei 2020.

Mentale problemen

Welke moeders lopen het meeste risico op mentale problemen? De drie belangrijkste risicofactoren zijn hetzelfde voor Chinese, Italiaanse en Nederlandse moeders. Veranderingen in het werk als gevolg van COVID-19, zoals verlies van baan, baanonzekerheid of thuiswerken, verhogen het risico op mentale problemen, zoals depressieve klachten, angst of stress. Daarnaast zijn moeders met relatieproblemen extra kwetsbaar, en moeders die veel stress ervaren door de maatregelen van social distancing en verminderd contact met vrienden en familie.

Verschillen tussen landen

Er zijn ook risicofactoren die juist verschillen tussen de drie landen. In Nederland hebben moeders zonder baan meer psychische problemen, mogelijk vanwege financiële zorgen. Ook zijn hoogopgeleide moeders in Nederland en China extra kwetsbaar. Het online thuiswerken met kinderen vraagt mogelijk extra veel van moeders die verantwoordelijk werk doen dat veel aandacht vraagt. Chinese en Italiaanse moeders met een slechte fysieke gezondheid zijn ook extra kwetsbaar, net als jonge moeders in Italië.
 

Beschermende factoren

Zijn er ook beschermende factoren die de kans op mentale problemen tijdens COVID-19 verlagen? Moeders die goed kunnen omgaan met stressvolle situaties ervoeren minder mentale problemen tijdens de lockdown. In China hadden moeders met meer kinderen en hulp van grootouders bij de zorg voor de kinderen minder mentale problemen. Een grote familie met inwonende grootouders biedt mogelijk steun tijdens COVID-19 omdat de zorgen en taken met meer gezinsleden kunnen worden gedeeld.

‘Deze resultaten zijn belangrijk omdat ze zicht geven op de meest kwetsbare ouders tijdens COVID-19. Dat kan helpen bij de ontwikkeling van interventies gericht op vermindering van de problemen’, licht gedragswetenschapper Madelon Hendricx-Riem van de Radboud Universiteit toe. Bij de huidige coronamaatregelen is er bijvoorbeeld geen aandacht voor de positieve invloed van grootouders. Gezinnen zonder hulp van grootouders hebben vaak extra ondersteuning nodig bij de zorg voor hun jonge kinderen. Ondersteuning bij zorgtaken helpt niet alleen moeders, maar is ook belangrijk voor kinderen. Voor moeders die nu zwaar belast zijn tijdens de lockdown is een goede mentale gezondheid cruciaal om adequate zorg te kunnen blijven geven aan hun kinderen.

Het onderzoek is uitgevoerd door een internationaal onderzoeksteam van de Universiteit van Peking, Radboud Universiteit, Universiteit van Tilburg, Vrije Universiteit Amsterdam en de Universiteit van Padua met behulp van een NWO Corona Fast-Track Data grant.

Publicatie

Guo J, Carli P, Lodder P, Bakermans-Kranenburg MJ, Riem MME. Maternal mental health during the COVID-19 lockdown in China, Italy, and the Netherlands: A cross-validation study. Psychol Med. 2021 Jan 13:1-44. doi: 10.1017/S0033291720005504.

Bron: Radboud Universiteit

 

In ons magazine van maandag 25 januari een uitgebreid overzicht van onderzoeken over de mentale gevolgen van de corona crisis.

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijffomulier, Opgeven van je mailadres is voldoende.
Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

Overig nieuws


01-03-2021 - Onderzoek mentale gezondheid en middelengebruik studenten van start
01-03-2021 - Speciale verkiezingspagina van branchevereniging de Nederlandse ggz
26-02-2021 - Zorgstandaard SOLK verrijkt met nieuwe video: ervaringsdeskundige en professional aan het woord
26-02-2021 - Amsterdamse poli gaat helpen bij afbouw van antidepressiva
26-02-2021 - De impact van de coronacrisis: vaker stress en behoefte aan perspectief
26-02-2021 - Antipsychotica zorgen voor gewichtstoename. Allemaal.
25-02-2021 - Online alcoholinterventie voor jongeren 'Wat drink jij' is vernieuwd
25-02-2021 - 'Off the record': boek zoekt ongebruikelijke interventies in de GGZ
25-02-2021 - Multiprobleemgezinnen: werken aan verbinding
25-02-2021 - Streettriage voor mensen met verward gedrag krijgt vervolg
24-02-2021 - 'Jeugdartsen hebben onvoldoende specifieke kennis van autisme om vroege signalen te herkennen'
24-02-2021 - Brancheverenigingen jeugdzorg stappen uit overleg: te weinig gericht op inhoudelijke verbeteringen
24-02-2021 - Pesten kan zomaar startpunt zijn van verslaving of criminaliteit
23-02-2021 - MIND ziet mentale klachten toenemen en verruimt openingstijden hulplijn
23-02-2021 - Vaccinatie in ggz-instellingen gaat deze week van start
23-02-2021 - Aantal werknemers in zorg neemt toe, óók in de ggz
23-02-2021 - Ggz-aanbieders kunnen meedoen aan experiment met minder administratie
22-02-2021 - Uitdagingen en hoop
22-02-2021 - ‘We begrijpen eigenlijk helemaal niets van psychische ontregeling’
22-02-2021 - 'Psychische problematiek nu is veel complexer en intenser dan veertig jaar geleden'
22-02-2021 - Tom Dumoulin is niet de enige topsporter in zwaar weer
22-02-2021 - AD(H)D en autisme voor de hulpverlening
22-02-2021 - Conflictscheidingen
19-02-2021 - Staatssecretaris Blokhuis hoopvol over aanpak wachtlijsten in ggz
19-02-2021 - Weerbaarheid tegen stress is met behulp van MRI-scan vast te stellen
19-02-2021 - Wie krijgt dit jaar van jou de Autismevriendelijkheidsprijs?
19-02-2021 - 'De Nederlandse ggz' in verweer tegen kortingen op WLZ
18-02-2021 - Ggz-professionals en hun deelname aan een lerend netwerk
18-02-2021 - Virtual reality als hulpmiddel bij de behandeling van een psychotische stoornis
18-02-2021 - Psychische problemen bij migranten en vluchtelingen
17-02-2021 - 'Grip op je dip' cursus: soms liever blended dan online

Laatste nieuws

Tagcloud


  • adhd
  • alzheimer
  • autisme
  • corona
  • dementie
  • depressie
  • financiering
  • jeugd ggz
  • jeugdzorg
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Onze Facebook pagina

Contactgegevens

info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Onderzoek mentale gezondheid en middelengebruik studenten van start

  • Speciale verkiezingspagina van branchevereniging de Nederlandse ggz

  • Zorgstandaard SOLK verrijkt met nieuwe video: ervaringsdeskundige en professional aan het woord

  • Amsterdamse poli gaat helpen bij afbouw van antidepressiva

  • De impact van de coronacrisis: vaker stress en behoefte aan perspectief

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2021 - GGZ Totaal
Inloggen | Sitehand - Website met apps | Ziber - PSD naar html | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio