overzicht

Lancering eerste hulp bij acute psychische klachten

Gepubliceerd: 19-11-2015

Ggz-organisaties Mondriaan en GGzE starten als eerste Nederlandse GGZ-instelling de training Mental Health First Aid (MHFA). De organisaties willen hiermee inspelen op de toenemende ambulantisering.
De training leert hulpverleners en andere deelnemers kennis en vaardigheden om eerste hulp te geven aan mensen met ernstige en/of acute psychische klachten. Er is een grote behoefte aan een dergelijke training: één op de vier Nederlanders krijgt ergens in het leven te maken met psychische problemen. Steeds vaker leidt dat tot ernstige psychische klachten en crisissituaties.

Door de ambulantisering in de psychiatrie maken mensen met een psychische kwetsbaarheid steeds zichtbaarder onderdeel uit van onze samenleving. De kennis over psychische klachten en hoe daarmee om te gaan ontbreekt bij de gemiddelde Nederlander. Niet alleen daar; ook bij hulpverleners – zoals brandweer en politie – die in toenemende mate te maken krijgen met mensen die psychisch in de war zijn. Mondriaan en GGzE willen de hulpverleners ondersteunen met kennis en vaardigheden zodat zij de vaak complexe situaties optimaal voorbereid tegemoet kunnen treden.

MHFA is een training die al in talloze landen over de hele wereld wordt gegeven, maar tot op heden niet in Nederland. GGzE en Mondriaan achten er de tijd rijp voor; de eerste trainers zijn inmiddels opgeleid en klaar om hun kennis door te geven. De introductie van deze training gebeurt gefaseerd. De focus ligt in de eerste fase op beroepskrachten, die in hun werk te maken kunnen krijgen met mensen met psychische klachten. Voorbeelden zijn medewerkers in het onderwijs en bij politie, justitie en brandweer. In een later stadium wordt de cursus breed aan het publiek aangeboden, net zoals nu ook gebeurt bij EHBO cursussen.

MHFA biedt kennis en inzicht en leert de deelnemer hoe om te gaan met iemand die psychische klachten ontwikkelt of in een crisissituatie verkeert. Het begint met het bijspijkeren van algemene kennis: wat zijn stoornissen zoals depressie, psychose en een angststoornis? Wanneer spreken we van een crisis en onder welke omstandigheden kan die zich voordoen? Deelnemers leren de symptomen herkennen, ze leren waar ze hulp kunnen halen en wat ze zelf kunnen doen om de betrokkene bij te staan.

MHFA is in 2000 in Australië ontwikkeld. Het wordt momenteel in 23 landen ingezet, waaronder de Verenigde Staten. Ook first lady Michele Obama heeft de training gevolgd. In Groot-Brittannië hebben al meer dan duizend trainers en 85.000 mensen de training gevolgd. Onderzoek wijst uit dat deelnemers zich na voltooiing van de training voldoende toegerust voelen om wanneer nodig hulp te bieden. MHFA blijkt ook de sociale afstand tussen mensen met en zonder een psychische kwetsbaarheid te verkleinen. Dit draagt bij aan de destigmatisering van psychische gezondheidsproblemen.

Voor meer info kijk op https://mhfa.com.au (link is external) en/of download de app Mental Health First Aid in de iTunes store of Google store. Vanaf 19 nov zal er ook informatie op http://www.ggze.nl/professionals/deskundigheidsbevordering (link is external) te vinden zijn.

Bron: Mondriaan / GGZE

Overig nieuws


10-09-2026 - Steun voor strafbaarstelling psychisch geweld, maar niet alleen op basis DSM
09-09-2026 - Eline Regeer in bestuur NVvP
09-09-2026 - Online therapie helpt volwassenen met autisme en slapeloosheid
08-09-2026 - Wachttijd ggz bepaald door zorgplafond: grote verschillen tussen verzekeraars
07-09-2026 - Ggz-consultatie helpt professionals, maar gebruik blijft achter
04-09-2026 - Bennard Doornbos bijzonder hoogleraar psychische stoornissen
04-09-2026 - Pro Persona fuseert crisisdiensten: geen spoedhulp meer in Ede en Tiel
03-09-2026 - OM moet namen artsen uit euthanasiebrief delen met ouders Milou
03-09-2026 - Organisatie acuut psychiatrische hulpverlening in beeld
02-09-2026 - Antonius opent psychiatrische intensive care
01-09-2026 - GGz Centraal opent behandellocatie voor mensen met lvb
31-08-2026 - Goed gevoel
31-08-2026 - Een bericht dat technisch goed wordt afgehandeld
31-08-2026 - Altijd aanstaan: leven in de overlevingsstand na dwingende controle
31-08-2026 - De onzichtbare knoop: waarom verslaving nooit alleen komt
31-08-2026 - Littekens
31-08-2026 - Rots & Water Wereldwijd, autonomie en verbondenheid
31-08-2026 - Geschiedenis Finse vrouwenpsychiatrie blijkt verrassend actueel
31-08-2026 - Een ontspannen testsituatie moet voorop staan
31-08-2026 - Jim van Os doet het licht uit bij Zomergasten
31-08-2026 - De bibliotheek
29-08-2026 - ‘Excuses jeugdzorg mogen geen eindpunt zijn’
28-08-2026 - Therapie en antidepressiva even effectief bij depressie vrouwen in middelbare leeftijd
28-08-2026 - Inzicht in groepsbehandelingen met Spiegelinformatie ZPM
27-08-2026 - Arbeidsmarkt ggz groeit, maar druk blijft groot
24-08-2026 - Grootste ggz-instellingen maken iets minder rendement
21-08-2026 - Niet autisme, maar omgeving veroorzaakt stress
20-08-2026 - Dashboard Ernstige Psychiatrische Aandoeningen beschikbaar
19-08-2026 - Martine van Dongen-Boomsma bijzonder hoogleraar Mentale ontwikkeling
19-08-2026 - Ouders Milou vragen rechter om namen ondertekenaars euthanasiebrief
17-08-2026 - Vijf ingrepen om zorg voor ernstige psychische aandoeningen te verbeteren

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Steun voor strafbaarstelling psychisch geweld, maar niet alleen op basis DSM

  • Eline Regeer in bestuur NVvP

  • Online therapie helpt volwassenen met autisme en slapeloosheid

  • Wachttijd ggz bepaald door zorgplafond: grote verschillen tussen verzekeraars

  • Ggz-consultatie helpt professionals, maar gebruik blijft achter

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio