overzicht

Zoeken jongeren met mentale klachten minder snel de huisarts op?

Jeugd

Gepubliceerd: 03-03-2023

Het aandeel jongeren dat aangeeft mentale klachten te hebben, daalt nauwelijks sinds de laatste lockdown (begin 2022). Ze gaan hiervoor echter minder vaak naar de huisarts dan tijdens de coronacrisis. De huisartsbezoeken voor mentale klachten, zoals depressie, is terug op het niveau van 2019. Dat blijkt uit het nieuwste kwartaalonderzoek (december 2022) van het Netwerk GOR. Huisartsgegevens over suïcidegedachten en – pogingen liggen nog wel hoger, maar het verschil met 2019 is kleiner dan in de laatste lockdownperiode.

Het herstel van het welbevinden van jongeren zet dus sinds de laatste lockdown niet verder door. In maart 2022 – na de lockdown van eind 2021 – was het percentage jongeren met mentale klachten 39%. In september 2021 was dit nog 25%. In de zomer van 2022 leek het mentaal welbevinden (mentale klachten en toename van suïcide gedachten) van jongeren zich licht te herstellen. Toch liep het percentage jongeren met mentale klachten daarna weer op van 32% in september naar 34% in december. De cijfers over zelfdodingsgedachten – waarbij deelnemers steeds terugblikken op de afgelopen 3 maanden - hebben een vergelijkbaar verloop (8% in september 2021, 17% in maart 2022 na de lockdown, 13% in september en 15% in december).

Jongeren met mentale klachten zoeken soms geen hulp

Uit de huisartsgegevens blijkt dat jongeren in de periode oktober-december 2022 even vaak de huisarts bezochten voor mentale klachten (zoals depressieve klachten) als voor de coronapandemie. Bij alle eerdere metingen vanaf 2021 tot en met de zomer van 2022 bezochten meer jongeren de huisarts voor deze klachten dan in 2019. Deze bevinding van eind 2022 is daarom opvallend, omdat het aandeel jongeren dat in de vragenlijst zelf aangeeft mentale klachten te hebben, niet daalde. Een verklaring zou kunnen zijn dat deze jongeren soms geen hulp zoeken. In december zei 20% van de jongeren dat ze mentale hulp nodig hadden. Van hen zocht 16% geen hulp. 5% kon geen hulp vinden, terwijl zij wel hulp zochten.

Stabilisatie mentale klachten onder volwassenen

Onder volwassenen bleef in december het percentage mentale klachten (21%) en suïcidegedachten (9%) vrijwel gelijk aan september. De eerste meting onder volwassenen werd gedaan in maart 2022. Daardoor is geen vergelijking mogelijk met hun mentale gezondheid vóór de laatste lockdown, zoals bij de jeugd.

Persoonlijke corona-gerelateerde gebeurtenissen hebben geen invloed meer op mentale klachten 

In alle eerdere rondes hingen mentale klachten, zelfdodingsgedachten en eenzaamheid sterk samen met dingen die mensen meemaakten door corona, zoals een ziekenhuisopname. Als je iets had meegemaakt, dan had je bijna 2 keer zoveel kans op mentale klachten. In december was dat verband er niet meer. Wel is er een kleine groep die langdurig last houdt van de gebeurtenissen die ze meemaakten vanwege het coronavirus of de maatregelen.

Zit je niet goed in je vel of heb je last van mentale klachten? Erover praten helpt en kan anoniem met De Kindertelefoon (8-18 jaar) en Alles Oké? Supportlijn (18-25 jaar). Alles is bespreekbaar. Ga naar kindertelefoon.nl of allesoke.nl.

Bron: Netwerk GOR

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijfformulier, opgeven van je mailadres is voldoende. Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

 

Overig nieuws


23-03-2023 - Waarom standaard behandelingen voor vrouwen in de forensische psychiatrie niet werken
23-03-2023 - Hoe gezondheids- en sociale problemen vaak hand in hand gaan
23-03-2023 - Maakt artificiele intelligantie de 'ouderwetse' vragenlijst overbodig?
23-03-2023 - Trauma en innerlijke verdeeldheid
22-03-2023 - Onderhandelingsakkoord jeugdbescherming moet leiden tot halvering caseload
22-03-2023 - Mentale klachten als gevolg van corona: veel genuanceerder dan doorgaans wordt gemeld
22-03-2023 - Nieuw zelfbeoordelingsinstrument voor meer inclusiviteit en diversiteit in ggz-instellingen
22-03-2023 - Dubbele Diagnose: psychiatrie en verslaving
21-03-2023 - NZa verwacht ook komend jaar fors tekort Wet Langdurige Zorg
21-03-2023 - Autismeweek in teken van diversiteit: Hoe uniek ben jij?
21-03-2023 - Voor een dubbeltje geboren? Dan is het nog steeds lastig om een kwartje te worden
21-03-2023 - Somberheid en depressie bij kinderen en (jong)volwassenen
20-03-2023 - Tekort aan professionals in ggz gaat waarschijnlijk alleen maar toenemen
20-03-2023 - Corona-crisis heeft wereldwijde gevoel van geluk niet aangetast
20-03-2023 - TABOER vraagt aandacht voor mentale gezondheid binnen agrarische sector
20-03-2023 - Suïcide & Suïcidepreventie
17-03-2023 - Minister wil procedure Wet verplichte ggz aanzienlijk vereenvoudigen
17-03-2023 - Veel mensen ontstijgen armoederisico van ouders, maar niet iedereen
16-03-2023 - Depressie- en suïcidepreventie op scholen kan levens redden
16-03-2023 - Menstekeningen van kinderen: hulp bij het vaststellen van hoogbegaafdheid?
15-03-2023 - Leefklimaat in residentiële jeugdzorg minstens zo belangrijk als therapie
15-03-2023 - Theatervoorstelling Broos met Lottie Hellingman toert vanaf 30 maart door het land
15-03-2023 - Amerikaanse ggz-aanbieder deelt gegevens van 3,1 miljoen patiënten met adverteerders
14-03-2023 - Optimisme over het effect van beweging in de behandeling van OCD
14-03-2023 - Depressie en depressieklachten nemen bij meerdere risicogroepen toe
13-03-2023 - Een goed gesprek
13-03-2023 - Eerst een goed gesprek...
13-03-2023 - ‘Luister. Lúister naar je patiënt’
13-03-2023 - 'Te vaak blijven vrouwen hangen in depressiebehandeling. Dat is schadelijk'
13-03-2023 - BANG. (Lachend) leven met een angststoornis
13-03-2023 - De Podcasts

Laatste nieuws

Tagcloud


  • adhd
  • autisme
  • congres
  • corona
  • dementie
  • depressie
  • financiering
  • jeugdzorg
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Onze Facebook pagina

Contactgegevens

info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Waarom standaard behandelingen voor vrouwen in de forensische psychiatrie niet werken

  • Hoe gezondheids- en sociale problemen vaak hand in hand gaan

  • Maakt artificiele intelligantie de 'ouderwetse' vragenlijst overbodig?

  • Trauma en innerlijke verdeeldheid

    (Adv.)
  • Onderhandelingsakkoord jeugdbescherming moet leiden tot halvering caseload

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2023 - GGZ Totaal
Inloggen | Sitehand - Design website met CMS | Ziber - Website software | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio