Kun je behoefte aan regionale cruciale ggz voorspellen?

Het Trimbos-instituut heeft onderzoek gedaan naar de cruciale ggz in verschillende regio’s. Er is gekeken naar acute zorg, zoals crisisdiensten en Intensive Home Treatment (IHT), naar outreachende zorg zoals FACTteams, en naar High Intensive Care (HIC) opname-afdelingen. Het doel van het onderzoek was om beter zicht te krijgen op hoeveel zorg er in de regio nodig is. Ook is gekeken naar kenmerken van regio’s, zoals hoe stedelijk een gebied is en de sociaaleconomische situatie van inwoners. Ook is gekeken naar hoe regio’s van elkaar kunnen leren.

Zeven ggz-instellingen uit acht zorgkantoorregio’s deden mee aan het onderzoek. De onderzoekers verzamelden cijfers, zoals het aantal cliënten, het aantal medewerkers en de omzet. Ook spraken zij met zorgprofessionals en samenwerkingspartners in groepsgesprekken. 

Doorstromen
Uit het onderzoek blijkt dat er grote verschillen zijn tussen regio’s. Zo verschilt het hoeveel mensen zorg gebruiken, hoelang behandelingen duren en hoe de zorg is georganiseerd. De mate van stedelijkheid blijkt vaak een betere voorspeller van zorggebruik dan sociaaleconomische status, al geldt dat niet in alle regio’s. In sommige regio’s duurt een behandeling korter omdat cliënten snel kunnen doorstromen naar andere vormen van zorg. In andere regio’s blijven cliënten langer in behandeling, bijvoorbeeld omdat er te weinig andere plekken zijn waar zij naartoe kunnen. 

Capaciteit
Voor HIC geldt meestal de vuistregel van één bed per 20.000 inwoners. Dit lijkt een passende ondergrens voor het plannen van de benodigde HICcapaciteit. De zorgvorm IHT is moeilijker duidelijk af te bakenen, maar lijkt wel geschikt om in de toekomst beter te plannen. De capaciteit van FACT-teams laat de grootste verschillen tussen regio’s zien. 

Toekomst
De onderzoekers concluderen dat één landelijke formule om de benodigde capaciteit te berekenen niet goed werkt. Wel adviseren zij om de ambulante cruciale ggz iets te versterken. Daarbij is het belangrijk dat verschillende soorten professionals goed samenwerken, dat de regionale netwerken sterker worden en dat er meer wordt geïnvesteerd in hulp en voorzieningen in de buurt. Tot slot pleiten de onderzoekers voor een landelijk gedragen toekomstscenario, regelmatige kwalitatieve beoordelingen van de zorg en een duidelijke regie op regionaal niveau. 

Bron: Trimbos (https://www.trimbos.nl/actueel/nieuws/is-behoefte-regionale-ggz-voorspelbaar/)

Lees het hele rapport hier. (https://www.trimbos.nl/kennisbank/tri-75-033-valt-de-behoefte-aan-regionale-cruciale-ggz-te-voorspellen/)

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijfformulier (http://www.ggztotaal.nl/pg-29166-7-89775/pagina/abonneren.html), opgeven van je mailadres is voldoende. Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines (http://www.ggztotaal.nl/pg-29166-7-89779/pagina/e-magazine.html).

voorspellen voorspellen