overzicht

Pleidooi voor een integrale benadering van LVB en psychische problemen

Gepubliceerd: 02-03-2023

Voorzitter van Vereniging Gehandicaptenzorg Nederland (VGN)  Boris van der Ham heeft op het congres Lvb en Psychiatrie het belang benadrukt van het loslaten van hokjes: ‘We moeten integraal nadenken over hoe we mensen met een lvb en psychische problemen het beste kunnen helpen.’

Groeiende problematiek

In Nederland zijn er 140.000 mensen met een combinatie van lvb en psychische problemen, zoals trauma, psychose of verslaving. De verwachting is dat deze dubbelproblematiek de komende jaren alleen maar groter wordt, door de toenemende complexiteit van de samenleving. Het gevolg is dat er steeds meer mensen met een lvb buiten de samenleving komen te staan.

Het congres vond plaats op 15 februari 2023 in Utrecht en had tot doel professionals uit beide sectoren handvatten te bieden om tijdig de juiste zorg te bieden aan cliënten met een dubbele diagnose.

Tijdige herkenning

Voor professionals in de gehandicaptenzorg is het daarom belangrijk om ggz-problematiek tijdig te herkennen en hierop te acteren. Nu wordt nog vaak gedacht dat bepaald gedrag bij de verstandelijke beperking hoort, en dat het niet mogelijk is om er iets aan te doen. Tijdige herkenning van psychische problematiek is essentieel om de juiste zorg te bieden en te voorkomen dat mensen meer beperkingen ervaren dan nodig.

In de ggz is het belangrijk om een lvb tijdig te herkennen zodat de behandeling hierop aangepast kan worden. Voorbeelden zijn aanpassen van het taalgebruik en de hoeveelheid prikkels per behandelsessie.

Samenwerken

Van der Ham gaf aan dat het hiervoor belangrijk is om in beide sectoren expertise in te richten om er sneller achter te komen wat er met iemand aan de hand is, in de vorm van onderlinge consultatie of verdergaande samenwerking. Hiervan zijn al goede voorbeelden te vinden, zoals de samenwerking tussen ’s Heeren Loo en GGZ Centraal in Ermelo. Op het gebied van verslavingszorg werken Ambiq en Tactus al goed samen in Twente.

Maar alleen beter samenwerken in de zorg is niet voldoende. Om te voorkomen dat mensen met een lvb psychische problematiek ontwikkelen en geen deel kunnen blijven uitmaken van de samenleving, moet er ook beter worden samengewerkt met andere sectoren zoals onderwijs, politie, justitie en werkgevers.

Integrale benadering

Van der Ham: ‘Laten we oog hebben voor ieders bijzonderheid, voor de diversiteit die er is.’ Iemand wordt namelijk nooit volledig gedefinieerd door zijn beperking of zijn psychische kwetsbaarheid. Buiten dat is iemand ook nog bijvoorbeeld vader, werknemer en voetbalfan. Laten we opkomen voor het echt zien van mensen met alles wat er speelt, niet via een scherm maar door middel van een echte ontmoeting.

Grenzen opzoeken

Uit de zaal komt de opmerking dat de huidige financieringsvormen en wetten goede zorg voor de doelgroep vaak frustreren. Wat kunnen behandelaren en begeleiders doen om de zorg op dit punt te verbeteren. Het advies is om proactief te zijn en op basis van de behoeften van de cliënt de grenzen op te zoeken van wat mag binnen de huidige financiering en geldende wetten. Maar doe dat wel voorspelbaar: kondig aan wat je gaat doen en waarom en handel in de geest van de wet.

Bron: VGN

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijfformulier, opgeven van je mailadres is voldoende. Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

Overig nieuws


11-12-2025 - Persoonsgerichte begeleiding om incidenten te voorkomen
10-12-2025 - Forse toename dwang in de ggz
10-12-2025 - Zorgverzekeraar a.s.r. stapt in Groene GGZ
09-12-2025 - Trimbos en RIVM: Mentale gezondheid verslechtert
08-12-2025 - Zelfhulp Kameradenhulp
08-12-2025 - Hulpverlener, vergeet jezelf niet – maar hoe?
08-12-2025 - Burn-out: een groeiend probleem vraagt om betere signalering
08-12-2025 - Wij niet
08-12-2025 - Als de bal harder aankomt. Mijn strijd om erkenning van het vrouwenbrein in de sport
08-12-2025 - Verslaving bij mensen met een LVB: vaak onzichtbaar, altijd complex
08-12-2025 - Kijkje in het hoofd van niet stereotype Hollywood-gekkin
08-12-2025 - De bibliotheek
05-12-2025 - Opleiding Howie the Harp voor ervaringsdeskundigen heeft kwaliteitskeurmerk
04-12-2025 - Pascal van den Berg directeur behandelzaken GGZ WNB
03-12-2025 - Meer aandacht voor psychische problemen in ziekenhuis Zuyderland
02-12-2025 - Hulphond bewezen effectief bij PTSS, kindertherapie, stress en angst
01-12-2025 - Marco Bottelier in bestuur NVvP
01-12-2025 - Ggz gebruikt groen te weinig voor welzijn medewerkers
27-11-2025 - Carla van de Wiel bestuurder bij de Nederlandse ggz
26-11-2025 - Werkkaart herstel bij een psychose
25-11-2025 - Persoonlijkheid bepaalt depressie en suïciderisico bij ouderen
24-11-2025 - Oproep aan de politiek
24-11-2025 - Een pleidooi voor nieuwsgierigheid
24-11-2025 - Kijk niet kritiekloos naar One Flew Over The Cuckoo’s Nest
24-11-2025 - Dichters lijm
24-11-2025 - ADHD bij volwassenen: meer dan drukte en chaos
24-11-2025 - Een stomp in de maag van 38 minuten lang
24-11-2025 - Meer aandacht voor het ondersteunen van volwassenen met autisme
24-11-2025 - De bibliotheek
21-11-2025 - MIND: ‘Mentale gezondheid mag niet buiten beeld raken in formatie’
21-11-2025 - Jaarlijks 275.000 mensen met eerste psychische aandoening

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Persoonsgerichte begeleiding om incidenten te voorkomen

  • Forse toename dwang in de ggz

  • Zorgverzekeraar a.s.r. stapt in Groene GGZ

  • Trimbos en RIVM: Mentale gezondheid verslechtert

  • Zelfhulp Kameradenhulp

    van de redactie

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2025 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio